termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

wyprysk potnicowy
Lifestyle

Wyprysk potnicowy – przyczyny, objawy, leczenie

Schorzenia dermatologiczne występują z niezwykłą częstotliwością. Całe rzesze ludzi odwiedza dermatologa, jeśli nie w sposób regularny, to przynajmniej podczas sporadycznych wizyt związanych z pogorszeniem stanu zdrowia. Potnica staje się coraz popularniejsza, jednak nie tylko ona. Co więcej, mnogość schorzeń dermatologicznych powoduje, że postawienie diagnozy nie zawsze jest szybkim oraz prostym procesem leczniczym. Sprawdź, czym jest wyprysk potnicowy.

Potnica – schorzenie dermatologiczne

Wyprysk potnicowy (inaczej nazywany również potnicą) to schorzenie natury dermatologicznej. W przypadku tej choroby zmiany skórne zlokalizowane są zarówno na skórze dłoni, jak również podeszwy stóp. Niekiedy zdarza się, że zmiana pojawia się wyłącznie po boków palców, mimo to dalej są one uciążliwe.

Zmiany występujące na powierzchni skóry w trakcie trwania potnicy przyjmują postać niewielkich pęcherzyków, które są wypełnione płynem. Dodatkowo choroba charakteryzuje się dokuczliwym uczuciem swędzenia. Jednakże za niezwykle charakterystyczny objaw uznaje się symetryczne rozmieszczenie pęcherzyków.

Sprawdź też: OBJAWY GRYPY ŻOŁĄDKOWEJ ORAZ JEJ LECZENIE

Częstotliwość występowania choroby

Mimo że stosunkowo niewiele słyszy się na temat wyprysku potnicowego, jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości dermatologicznych. Chociaż rzadko schorzenie dotyka dzieci oraz osób starszych, to szacuje się, że nawet 20% osób cierpiących na wypryski skórne rąk to osoby chore na potnice.

Kogo zatem potnica atakuje najczęściej?
Łatwo wywnioskować można, że najczęściej chorują osoby młode i w średnim wieku. Ponadto większa część zachorowań występuje okresem wiosenno-letnim, aczkolwiek potnica atakuje także jesienią oraz zimą. Ponadto zgodnie z wynikami badań, więcej osób choruje w klimacie wilgotnym niż suchym.

potnica

Wyprysk potnicowy – przyczyny

Niestety nie sposób określić jednoznacznej przyczyny występowania choroby. Niemniej jednak istnieją pewne czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia zmian skórnych charakterystycznych dla potnicy.

Chociaż przyczyny zachorowania są różnorodne, stwierdza się, że większość osób zachorowało w wyniku długotrwałej eskpozycji na metale. Jak zatem można wywnioskować, potnicę kwalifikuje się między innymi jako chorobę wywołaną silną reakcją alergiczną. Przyjmuje się także, że potnica ma charakter przewlekły, a dodatkowo może spowodować duże uciążliwości w życiu codziennym.

W zasadzie nie ma większego znaczenia, który metal odpowiada za wywołanie potnicy. Przyczyną może być zarówno kontakt z niklem, kobaltem czy aluminium. Niewykluczone jednak, że każdy inny rodzaj metalu może ostatecznie spowodować chorobę skórną.

Rozpoznanie wyprysku potnicowego

Ponieważ wyprysk potnicowy charakteryzują pęcherze występujące na powierzchni skóry dłoni oraz podeszwy stóp, nie sposób w trakcie krótkich oględzin określić jednoznacznie jednostki chorobowej. Niestety potnicę wbrew pozorom na pierwszy rzut oka bardzo łatwo można pomylić z innymi chorobami skórnymi jak grzybica stóp czy atopowe zapalenie skóry.

potnica

Jak w przypadku każdego innego schorzenia, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalizującego się w chorobach skórnych. Obecnie, aby wizyta u dermatologa doszła do skutku, nie ma konieczności wcześniejszego kontaktu z lekarzem internistą. Dermatolog nie potrzebuje skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, aby przyjąć pacjenta oraz rozpocząć proces jego diagnozowania.

W trakcie rozpoznawania choroby specjalista kieruje chorego na szereg badań. Mają one na celu nie tylko zakwalifikowanie objawów do konkretnej jednostki chorobowej, ale w ogromnym stopniu wykluczenie innych problemów skórnych. W tym celu lekarz może skierować na badania alergiczne, czyli testy naskórkowe oraz punktowe. W celu wykluczenia grzybicy również z dużym prawdopodobieństwem dermatolog zleci badanie na obecność grzybów w zmianach skórnych zlokalizowanych na stopach.

Wyprysk potnicowy – leczenie

Ponieważ potnica jest uważana za chorobę przewlekłą, leczenie następuje objawowo. Co więcej, jest ono stosowane w sposób miejscowy. Za główną metodę leczenie uznaje się miejscowe stosowanie preparatów tworzonych na bazie sterydów. Istnieje jednak możliwość, że lekarz zaleci doustne zażywanie medykamentów przeciwalergicznych. Niemniej jednak nawet pozbycie się pęcherzyków nie zwiastuje całkowitego wyleczenia z potnicy ani nie gwarantuje braku nawrotów choroby. W związku z czym wyleczona skóra bez przerwy będzie wymagała właściwej pielęgnacji.