termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

szlaki w tatrach
Turystyka

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach

Tatry to góry, które już na pierwszy rzut oka zapierają dech w piersiach. Ostre szczyty, surowa przyroda, zielone doliny i malownicze lasy to wszystko, co w Tatrach tak bardzo doceniają turyści – zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie. Szlaki w Tatrach najbardziej zatłoczone bywają latem, kiedy w góry ściągają całe rzesze turystów spragnionych górskich wędrówek. Warto podkreślić, że trasy w polskich górach bywają bardzo wymagające i na eksplorację niektórych z nich powinny wyruszać tylko doświadczone osoby, a i to tylko przy ładnej pogodzie. Przy zwiedzaniu tatrzańskich szlaków koniecznie trzeba zachować zdrowy rozsądek, umiar i ostrożność. Poniżej subiektywna lista najpiękniejszych szlaków w Tatrach.

Wejście na Rysy od strony Słowackiej

Wybierając się na szlaki w Słowacji, trzeba pamiętać, że w okresie od listopada do czerwca pozostają one dla turystów zamknięte. Niemniej jednak w sezonie otwartym wejście na Rysy cieszy się ogromną popularnością. Wspinaczka jest trudna i wymagająca, jednak wspaniały i rozległy widok ze szczytu wynagradza wszystkie te trudności. Udając się na Rysy latem, trzeba przygotować się na to, że szlak może być bardzo zatłoczony, zwłaszcza w pogodne, weekendowe dni. Podczas całej trasy można podziwiać Popradzki Staw, Żabie Stawy, czy Przełęcz Waga. Trzeba dodać, że wejście na szczyt od strony słowackiej jest łatwiejsze, niż wspinaczka po stronie polskiej. Niemniej jednak trzeba przygotować się na całodzienną wycieczkę, nieraz bardzo wymagającą fizycznie.

Sprawdź: ATRAKCJE W ZAKOPANEM – WYJEDŹ W GÓRY!

Wejście na Krywań – szlaki w Tatrach

Krywań jest narodową górą Słowaków. To najbardziej charakterystyczny szczyt Tatr po tej stronie granicy. Z wierzchołka podziwiać można przepiękne widoki na stawy, doliny i pozostałe szczyty. Podobnie jak na Giewoncie, także i tu na szczycie znajduje się wielki krzyż, postawiony tu w roku 2003. Podejście na Krywań jest dość wyczerpujące, jednak i tu rekompensatą są fantastyczne widoki podczas całej trasy.

szlaki w tatrach

Przełęcz Krzyżne

Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w polskich Tatrach. Szeroka, wysoko położna przełęcz umożliwia obserwację czterech stawów oraz wodospadu Siklawa. Panorama z tego miejsca obejmuje praktycznie całość Tatr Wysokich. Na tej przełęczy kończy się także jeden z najbardziej wymagających szlaków w Tatrach – sławna Orla Perć. Wyprawa na Krzyżne najczęściej ma swój początek w zakopiańskich Kuźnicach, następnie wiedzie przez Halę Gąsienicową, poprzez Dolinę Roztoki i Palenicę Białczańską. Wyruszając na Krzyżne, trzeba przygotować się na wyprawę trudną i męczącą, z pewnością jednak – godną polecenia.

Kozi Wierch – szlaki w Tatrach

Jest to najwyższy szczyt, który jest całkowicie położony po polskiej stronie Tatr. Jest to jeden z najłatwiej dostępnych szczytów, stąd też latem można trafić tu na prawdziwe tłumy. Wiodące tu szlaki turystyczne są łatwo osiągalne, nawet dla osób średnio wprawionych w górskich wędrówkach. Osoby nieco bardziej zaawansowane w górskich wyprawach, mogą wybrać podejścia od północnej strony, wymagające nieco więcej umiejętności. Dostarczą one nie tylko pięknych widoków, ale i solidnej dawki adrenaliny. Przez wierzchołek Koziego Wierchu przebiega Orla Perć, wyżej już wspomniany, niesamowicie trudny i wymagający szlak.

Ruszając na szczyt trasą przez Dolinę Roztoki i Pięciu Stawów, można podziwiać słynne wodospady: Wodogrzmoty Mickiewicza i Wielką Siklawę.

Sprawdź: GDZIE JECHAĆ NA WAKACJE W POLSCE?

szlaki w tatrach

Mała Wysoka

Mając na myśli szlaki w Tatrach, które godne są odwiedzenia, nie sposób pominąć wyprawy na Małą Wysoką. Nazwa może być myląca, bowiem mowa tutaj o górze liczącej ponad 2300 m n.p.m.. Widok ze szczytu wynagradza wszelkie trudy wędrówki i obejmuje niemal całe Tatry Wysokie.

Na szczyt można wyruszyć z Łysej Polany, następnie udać się na Polski Grzebień i stąd rozpocząć podejście na szczyt. Jest to jedno z najstarszych przejść przez główną grań Tatr. Od przeszło 100 lat na trasie pojawiają się turyści, wcześniej korzystali z niej głównie myśliwi.

Podsumowując, szlaki w Tatrach są bardzo atrakcyjne i zapewniają przepiękne widoki, a nierzadko ogromną dawkę adrenaliny.

Zobacz także: BASENY TERMALNE W POLSCE I ZA GRANICĄ