termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

objawy grypy żołądkowej
Lifestyle Poradnik Zdrowie

Objawy grypy żołądkowej oraz jej leczenie

Grypa żołądkowa, zwana potocznie jelitówką, może przytrafić się każdemu z nas. Zwykle przebiega ona intensywnie, ale nie trwa zbyt długo. Zdecydowana większość osób po trzech dniach odnotowuje wyraźną poprawę stanu zdrowia. Oczywiście, w niektórych przypadkach nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się znacznie dłużej (nawet powyżej 7 dni). Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać oraz leczyć omawianą chorobę. Najczęściej nie ma konieczności konsultacji z lekarzem – wyjątek stanowią chorzy przewlekle, dzieci, czy też osoby starsze. Wiele zależy od rzeczywistego stanu zdrowia. Sprawdźmy więc, jakie są objawy grypy żołądkowej.

Jak objawia się grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa to choroba zakaźna, którą łatwo jest się zarazić. Często wystarczy jedynie przebywać w pomieszczeniu, gdzie znajduje się osoba chora. Zarazić się można nie tylko drogą pokarmową, ale również kropelkową. Jelitówka najszybciej rozprzestrzenia się wśród dzieci, ponieważ przebywają one w skupiskach (m.in. w przedszkolu, czy też szkole). Ponadto często jest tak, że u najmłodszych omawiana choroba ma ciężki przebieg, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.

objawy grypy żołądkowej

Pierwsze objawy grypy żołądkowej to zazwyczaj nudności, które zamieniają się w wymioty. Należy również wspomnieć o biegunce, które może pojawić się dopiero po czasie. Do innych objawów zalicza się m.in. bóle żołądka o różnym nasileniu, bóle mięśni, dreszcze, ogólne osłabienie, gorączka. Zazwyczaj ustępują one po około 2-3 dniach, jednak mogą utrzymywać się znacznie dłużej (nawet 9 dni). W przypadku bardzo długiego przebiegu grypy żołądkowej należy skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest wykluczenie innych schorzeń, które posiadają podobne objawy, jednak przyczyna ich występowania jest inna.

Jak leczyć jelitówkę?

Nie istnieje skuteczny lek na grypę żołądkową. Możemy więc wyłącznie walczyć z objawami choroby. Nie należy pochopnie sięgać po leki przeciwwymiotne, czy też przeciwbiegunkowe. Trzeba wziąć pod uwagę, że organizm musi się oczyści. Dopuszcza się stosowanie leków bez recepty, które wykazują działanie wspomagające prawidłową pracę układu pokarmowego. Zatrzymanie procesów fizjologicznych nie jest sposobem leczenia, a wręcz przeciwnie – może przedłużyć czas trwania choroby. W przypadku gorączki zaleca się podawanie leków przeciwgorączkowych oraz wykonywanie zimnych okładów.

Sprawdź także: https://www.termabialka.pl/rozdwajajace-sie-paznokcie-jak-zapobiec/.

Objawy grypy żołądkowej – jak działać?

Biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia. Właśnie dlatego kluczowe jest spożywanie dużej ilości płynów. Wodę należy pić często, jednak w małych ilościach, tak aby nie prowokować wymiotów. Jednocześnie rekomendowane są elektrolity, czy też herbaty ziołowe (niektóre rodzaje m.in. miętowa). W przypadku niemowląt zalecane jest mleko matki, które stanowi źródło drogocennych składników odżywczych.

objawy grypy żołądkowej

Co jeść podczas choroby? Objawy grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa odbiera apetyt, jednak nie należy rezygnować z jedzenia. Pierwszego dnia, kiedy objawy zwykle są najcięższe można zafundować sobie głodówkę. Nie można jednak zapomnieć o spożywaniu dużej ilości wody, gdyż w innym przypadku narazimy się na poważne w skutkach odwodnienie organizmu. W kolejnych dniach należy jednak wprowadzić do diety posiłki, gdyż to dzięki nim jelita mogą zacząć pracować. Z oczywistych względów możliwe jest wdrożenie jedynie lekkostrawnych produktów, które jednocześnie są łagodne dla żołądka. Mowa tutaj o m.in. kleikach ryżowych, kisielach, sucharkach, krakersach, ryżu, twarożku, gotowanym mięsie z indyka.

Sprawdź: WYPRYSK POTNICOWY – PRZYCZYNY, OBJAWY, LECZENIE

objawy grypy żołądkowej

Istotne jest to, aby pokarmy stałe wprowadzać stopniowo. Wiadomym jest, że nagłe spożycie tradycyjnego obiadu może zaostrzyć objawy. Ponadto dieta lekkostrawna rekomendowana jest nawet po ustąpieniu dolegliwości. Potrzeba czasu na to, aby organizm powrócił do stanu równowagi.

Jak uniknąć jelitówki?

Na jelitówkę najbardziej narażeni są ci, którzy przebywają w dużych skupiskach ludzi. Ważne jest to, aby unikać kontaktu fizycznego, a także dbać o utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Częste mycie rąk może zmniejszyć ryzyko zarażenia się. Duże znacznie mają również warunki, w których przygotowujemy posiłki. Czasami jednak pomimo starań nie jesteśmy w stanie uchronić się od zakażenia.