termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Obfity okres
Zdrowie

Obfity okres — jak rozpoznać czy coś jest nie tak?

Wzmożone krwawienie miesiączkowe może dodatkowo utrudnić wymagający i niekiedy bolesny czas menstruacji. Często jest to kwestia czysto fizjologiczna, jednak obfity okres może być symptomem zaburzeń miesiączkowania znanym jako hypermenorrhoea. Jak odróżnić te dwie sytuacje? Na co należy zwracać uwagę podczas miesiączki?

Menstruacja to naturalny proces zachodzący w organizmie — świadczy on o prawidłowym rozwoju i przygotowuje ciało do nowej, biologicznej roli matki. W trakcie cyklu menstruacyjnego macica dobudowuje dodatkowe warstwy, aby przygotować przestrzeń na przyjęcie i rozwój zapłodnionej komórki jajowej. Cały proces przebiega symultanicznie ze zmieniającymi się poziomami hormonów (estrogenu i progesteronu), które to wahania same w sobie mogą być uciążliwe i wpływać na samopoczucie czy chociażby wygląd skóry. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, macica złuszcza nadprogramowe warstwy, co skutkuje krwawieniem z pochwy. Brzmi prosto? Nic bardziej mylnego — menstruacja to jeden z najbardziej skomplikowanych i złożonych procesów zachodzących w ludzkim organizmie, nic więc dziwnego, że wszelkie odstępstwa od reguł, choć mogą być niegroźną i indywidualną reakcją organizmu, czasami mogą świadczyć o schorzeniach czy chorobach.

Jednym z niepokojących stanów może być (choć nie musi) obfite krwawienie.

Obfity czy w normie?

Oprócz obserwacji własnego ciała i obfitości kolejnych miesiączek, warto zainteresować się ile krwi traci się podczas okresu. Złuszczone endometrium skutkuje wydalaniem płynu menstruacyjnego, którego jedynie częścią składową jest krew. Pozostałe elementy płynu to błona śluzowa macicy i komórki nabłonka pochwy.

Ogólnie przyjętą normą jest wydalanie 100 ml płynu menstruacyjnego, zawierającego od 30 do 50 ml krwi. Niektórzy z reguły mają raczej obfite miesiączki, inni okazjonalnie miewają bardzo skąpe krwawienie. Jak się w tym odnaleźć? Pomocny może być kubeczek menstruacyjny — spośród produktów do ochrony przed przeciekaniem to właśnie z jego pomocą najłatwiej jest kontrolować ile płynu menstruacyjnego oddajemy.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jakiekolwiek wątpliwości co do przebiegu cyklu warto jak najszybciej skonsultować z ginekologiem — nawet jeśli potencjalne objawy choroby okażą się po prostu naszą “urodą” 🙂

Bezsprzecznie należy umówić się na wizytę u lekarza jeśli:

  • masz obfitsze niż zwykle krwawienie, a w krwi zauważalne są skrzepy (powstają wskutek wahań hormonalnych; mogą świadczyć o mięśniakach macicy, czyli łagodnych guzach nowotworowych)
  • szybciej się męczysz i odczuwasz ciągłe zmęczenie
  • miesiączka trwa dłużej niż zwykle — za niepokojące uznaje się krwawienie, które nie ustępuje po 7 dniach
  • środki ochrony przed przeciekaniem, takie jak podpaski czy tampony, musisz wymieniać co 1-2 godziny


Nadmierna utrata krwi podczas menstruacji może prowadzić nawet do anemii! Dlatego jeśli miesiączka jest obfitsza niż zwykle, Twoja skóra jest bledsza i bardziej sucha, boli Cię głowa i masz problemy z koncentracją — warto rozpocząć dodatkową diagnostykę w kierunku ewentualnych niedoborów. Zobacz też sprawdzony przez ginekologa artykuł o obfitym okresie.