termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Lifestyle

Jakimi butami są creepersy i do czego warto je nosić?

Creepersy są butami nowoczesnymi, ciekawymi i chętnie wybieranymi zarówno przez panów, jak i panie. I choć należą do współczesnej popkultury, ich historia jest znacznie dłuższa. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej i sprawdźmy, w jakich stylizacjach sprawdzą się najlepiej.

Inspiracja dla creepersów

Czy lubicie stylizacje wojskowe? Jeśli tak, na pewno spodobają się wam właśnie te buty. Klasyczne creepers czerpią bowiem inspirację prosto z butów wojskowych, które zostały zaprojektowane dla żołnierzy brytyjskich, przemierzających pustynię i inne afrykańskie tereny w czasie II wojny światowej. Żołnierze potrzebowali obuwia, które nie będzie za gorące, zagwarantuje im wygodę, a jednocześnie ochroni przed niesprzyjającym terenem, a przede wszystkim gorącym piaskiem.

Właśnie od takich wojskowych butów – na grubej gumowej podeszwie – początek wzięły creepersy, które zadebiutowały w 1949 roku. Odwzorowywały modę wojskową i były stosunkowo ciężkie, dlatego chętnie sięgali po nie mężczyźni.

Moda, która wraca

Creepersy przeżywały kilka okresów swojej świetności. W pierwszej kolejności były wykorzystywane przez Teddy Boys w latach pięćdziesiątych, kiedy moda na wzorzyste kamizelki, drogie marynarki najwyższej jakości czy płaszcze sięgające kolan zachęcała młodych mężczyzn do ciekawych eksperymentów ze stylizacjami.

Kolejny boom na creepersy pojawił się w latach siedemdziesiątych, kiedy sięgnęli po nie miłośnicy punku. Subkultura ta kojarzona jest z agresją i nieprzestrzeganiem prawa, nic więc dziwnego, że obuwie na mocnej, płaskiej podeszwie było dla nich idealne. Pasowało zarówno do ostrej muzyki, jak i niekoniecznie poprawnych zachowań, które wyrażały ich sprzeciw wobec świata.

Obecnie ponownie wracają na wybiegi! Coraz więcej gwiazd i celebrytów decyduje się na ich wykorzystanie w swoich stylizacjach. Często zestawiają je w sposób kontrastowy, na przykład dodając do… lekkiej sukienki!

Jak zestawiać creepersy na co dzień?

Jak już wspomnieliśmy, creepersy wróciły na wybiegi i powoli stają się coraz bardziej popularnym rodzajem obuwia, również na co dzień. Nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak są wygodne i do ilu stylizacji pasują. Obecnie w swojej ofercie posiada je już niemal każdy sklep z butami.

Pierwsza i najważniejsza, o której wspomnieliśmy już wcześniej, to właśnie kontrast. Ciężkie, nieco męskie creepersy i lekka sukienka albo pełna falban spódnica to intrygujące połączenie, które może przykuć uwagę podczas każdej imprezy albo wyjścia do miasta.

Jednak nie zawsze zwiewne ubrania są najbardziej preferowane i w wielu zwykłych sytuacjach lepiej sprawdzają się spodnie. Creepersy z pewnością zaprezentują się zjawiskowo, gdy zostaną uwydatnione za pomocą obcisłych rurek. Nogawki sięgające przed kostki, które gładko opinają ciało, nie będą odwracać uwagi od obuwia, które dzięki temu będzie prawdziwą ozdobą stylizacji. Kolorystyka butów oczywiście powinna zostać dopasowana do całej stylizacji, choć naszym zdaniem jeden klasyczny zestaw będzie świetny – to czarne buty dodane do klasycznych, niebieskich dżinsów.