termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Lifestyle Poradnik Turystyka

Wakacje nad polskim morzem – czy się opłacają?

Wakacje nad polskim morzem to marzenie wielu osób. W dzisiejszych czasach wyjazdy zagraniczne są dość ryzykowne. Rygorystyczne procedury na lotniskach, czy tez w hotelach sprawiają, że wiele osób rezygnuje z egzotycznych podróży. Do nadmorskich miejscowości możemy dojechać „na własną rękę”. To wyłącznie od nas zależy, czy będziemy mieć bliski kontakt z innymi turystami, czy też nie. Miejsc idealnych na wypoczynek jest wiele, a więc osoby, które pragną zachować dystans społeczny również znajdą lokację odpowiednią dla siebie.

Wybór miejsca

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniego miejsca. Morze to nie tylko Gdańsk, Gdynia, czy też Sopot. Jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów, to wybierz mniej obleganą lokację. Małe miejscowości również są urokliwe, a więc gwarantują doskonałe warunki do relaksu. To fantastyczna opcja, jeśli szykujemy się na romantyczny wyjazd z drugą połówką lub rodzinny urlop. Nie zapominajmy, że w sezonie miejscowości typowo turystyczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z tego powodu wczasy powinny być planowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Rzadko zdarza się możliwość dokonania rezerwacji obiektu noclegowego z dnia na dzień, jednak jest to możliwe. Warto wziąć pod uwagę, że wiele osób z różnych powodów odwołuje rezerwację na kilka dni przed terminem. Hotele i pensjonaty wystawiają oferty „last minute”, które są najczęściej o wiele tańsze, niż standardowe. To sprawdzony sposób na to, aby sporo zaoszczędzić. Oczywiście małe miejscowości, o których wielu turystów nawet nie słyszało, również mają swoje plusy. Można do nich zaliczyć tańsze noclegi, a także niższe ceny w lokalach gastronomicznych.

Zarezerwowanie noclegu

Jak już wspomniano, z rezerwacja obiektu noclegowego nie można czekać na ostatnią chwilę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w interesującym nas terminie wszystkie miejsca będą zajęte. Hotele, domki i pensjonaty są szczególnie oblegane w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Ciężko się temu dziwić – to właśnie wtedy nad morzem panują najwyższe temperatury. Warto pamiętać, że klimat nadmorski jest specyficzny. Nawet, gdy termometr wskazuje ponad 30 stopni C, to morska bryza sprawia, że czujemy się rześko. Nie trzeba więc obawiać się, że upały zakłócą spokojny wypoczynek. Chcesz uniknąć sezonu turystycznego? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się nad morze jesienią lub zimą. Brak możliwości kąpieli w morzu nie stanowi dla wielu osób żadnej przeszkody. Priorytetem jest określenie, jakie aktywności oraz formy spędzania wolnego czasu nas interesują. Rezerwacji noclegu możemy dokonać nawet kilka miesięcy przed planowanym urlopem. Im wcześniej podejmiemy ostateczną decyzję, tym lepiej, ponieważ mamy pewność, że nikt nas nie ubiegnie. Prawdopodobieństwo, że znajdziemy wolne pokoje na 2-3 tygodnie przed wyjazdem jest dość niskie, chyba że celujemy w mniej popularne miejscowości.

Plan zwiedzania

Morze to nie tylko leżenie na plaży oraz wodne kąpieli. Możliwości jest o wiele więcej! Lubisz aktywność fizyczną? Weź pod uwagę sporty wodne, czy też przejażdżki rowerowe. Cenisz sobie kontakt z przyrodą? Odwiedź przepiękne parki krajobrazowe. Ne musisz obawiać się, że deszcz zniszczy urlop, który miał być przyjemnością. Ważne jest jednak to, aby wykonać spis miejsc i obiektów, które chcemy odwiedzić. Dobrze zrobić to jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Dzięki temu po przybyciu na miejsce nie będziemy musieli w pośpiechu szukać dostępnych atrakcji. Ponadto dobrze jest posegregować je ze względu na lokalizację. W tej sposób znacznie efektywniej wykorzystamy posiadany czas. Jeśli zdecydowaliśmy się na urlop z maluchem, to pamiętajmy o tym, aby sprawdzić, czy w pobliżu nie brakuje miejsc dla najmłodszych. Mowa tutaj o m.in. ZOO, parkach rozrywki, czy też kompleksach wodnych. W innym przypadku smyk będzie się nudził, a urlop zamieni się w prawdziwy koszmar. Wystarczy jedynie dobra organizacja, aby tego uniknąć.

Najlepszy środek transportu

Osoby planujące wakacje nad morzem muszą zdecydować, który środek transportu sprawdzi się najlepiej. W obecnych czasach warto jest postawić na podróż własnym samochodem, o ile tylko mamy taką możliwość. Trzeba jednak upewnić się, jak wygląda sytuacja z parkingiem. Dobrze, jeśli w ramach noclegu otrzymujemy darmowe miejsce postojowe. Dzięki temu uda nam się uniknąć nadprogramowych kosztów, które nie należą do niskich. Oczywiście wiele osób stawia na pociąg, a nawet autobus/bus. Istotne jest jednak utrzymanie wysokiego poziomu higieny i przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad.