termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Ciągłe parcie na pęcherz
Zdrowie

Ciągłe parcie na pęcherz – jakie są jego przyczyny?

Uczucie ciągłego parcia na pęcherz może pojawić się na skutek działania różnych czynników. Niekiedy zjawisko to ma charakter przejściowy. Zdarza się jednak, że uciążliwe objawy nie mijają, a wręcz z czasem ulegają nasileniu, występując chronicznie. Trudności z kontrolą pęcherza mogą skutkować problemem nietrzymania moczu, czyli niekontrolowanym wyciekiem różnych ilości moczu. Jest to problem bardzo złożony i niezwykle przykry dla pacjenta w swoich skutkach, który przyczynia się do znacznego pogorszenia jakości życia. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie przyczyny powodują uczucie ciągłego parcia na pęcherz i jak radzić sobie z następstwami dolegliwości?

Jakie przyczyny powodują ciągłe parcie na pęcherz?

Ciągłe parcie na pęcherz jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Przyczyn odpowiedzialnych za jej wystąpienie jest kilka. Wśród nich wymienia się m.in.: zażywanie niektórych lekarstw, wypijanie dużych ilości płynów moczopędnych oraz stan zapalny pęcherza moczowego. Ta grupa przyczyn wywołuje uczucie ciągłego parcia na pęcherz o charakterze przejściowym. Oznacza to, że ich wyeliminowanie pozwala zniwelować przykre dolegliwości. Inną grupę przyczyn stanowią te, których wystąpienie skutkuje chronicznym rozwojem dolegliwości. Do tej grupy zaliczyć można m.in. choroby układu moczowego, w tym zjawisko nadreaktywnego pęcherza, choroby ogólnoustrojowe o charakterze przewlekłym, np. cukrzyca, choroby neurologiczne oraz przebyte zabiegi chirurgiczne. U mężczyzn ciągłe parcie na pęcherz występuje też w wyniku przerostu gruczołu krokowego, który rozrastając się, naciska na cewkę moczową, co skutkuje stopniową utratą kontroli nad pęcherzem. Ciągłe parcie na pęcherz może też występować u kobiet w okresie ciąży. W pierwszych miesiącach za odczuwanie częstej potrzeby oddawania moczu odpowiadają zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety. W ostatnich zaś ciągła potrzeba oddania moczu jest skutkiem powiększającej się macicy, która uciska pęcherz moczowy. 

Ciągłe parcie na pęcherz – co robić?

Jeśli uczucie parcia na pęcherz zmuszające do częstego oddawania moczu pojawia się sporadycznie i jest związane na przykład ze spożyciem dużych ilości napojów uznawanych za moczopędne, wówczas nie powinno być źródłem niepokoju. Analogiczna sytuacja dotyczy zażywania leków, których skutkiem ubocznym jest częste oddawanie moczu. Potrzeba częstego oddawania moczu występująca w ciąży również nie powinna budzić obaw, gdyż jest zjawiskiem naturalnym w tym okresie. Jeżeli jednak uczucie parcia na pęcherz pojawia się często i nie jest związane z żadną z wymienionych wyżej przyczyn lub też ma charakter nawracający, wówczas należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który w razie konieczności zleci dalszą diagnostykę. Aby móc skutecznie walczyć z potrzebą częstego oddawania moczu, najpierw trzeba ustalić jednoznaczną przyczynę odpowiedzialną za wystąpienie dolegliwości. Tylko rzetelnie przeprowadzona diagnostyka pozwoli wdrożyć najbardziej skuteczną metodę leczenia, która poprawi jakość życia pacjenta.