termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Ponton na ryby - jaki kupić?
Turystyka

Jak wybrać ponton na ryby?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że łowienie ryb z brzegu określonego zbiornika wodnego nie jest jedynym rozwiązaniem. Bardzo często nie będzie to w ogóle możliwe ze względu na linię brzegową. Doświadczony wędkarz powinien bardzo poważnie zainteresować się zakupem łodzi, kajaka lub pontonu. W ten sposób możliwe będzie wpłynięcie na środek rzeki, jeziora czy stawu. Należy mieć świadomość, że kajak i łódka są zdecydowanie mniej stabilne, a także cięższe w porównaniu do pontonu. Zakup wspomnianego produktu nie jest jednak tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Jakie cechy powinien mieć ponton do pływania?

Kształt, kolor i rodzaj

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności dokładne zwrócenie uwagi na podłogę. W pontonach przeznaczonych dla wędkarzy przeważnie stosowane są płaskie podłogi. Warto wiedzieć, że ułatwiają one wędkarzom pływanie po płytkiej wodzie wokół trzcin wystających ponad powierzchnię wody. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się ponton na ryby ze sztywnymi podłogami. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zaopatrzenie się w model z podłogami rolowanymi. Cechują się one nie tylko ogromną wytrzymałością, ale również nie zostaną uszkodzone haczykami wędkarskimi. Kolor ma najmniej istotne znaczenie. Należy jednak mieć świadomość, że najlepiej egzamin zdają produkty kamuflujące w zielono-czarnych kolorach.

Materiał

Jest to kolejna kwestia, którą powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w model wykonany z trzywarstwowego materiału PVC. Ponadto powinien on być dodatkowo wzmocniony siatką poliestrową z warstwami specjalnego kleju. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że ponton będzie zabezpieczony przed różnego rodzaju otarciami, a także odporny na przebicia. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniany materiał wytrzyma stosunkowo wysokie ciśnienie.

Dodatki

Warto wziąć pod uwagę dodatki i akcesoria. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o uchwyty na wędki, które są montowane do pokładu, ławeczki czy pawęży. Zadaniem wędkarza jest zadbanie o to, by możliwa była zmiana kąta nachylenia. Oczywiście uchwyty powinny być regulowane. Użytkownik ponadto musi mieć możliwość zdemontowania uchwytów w wybranym przez siebie momencie.

Aktualna oferta akcesoriów do pontonu sklepu Solar Marine jest dostępna tutaj: https://solarmarine.pl/kategoria-produktu/wyposazenie/

Mobilność

Kolejną przewagą pontonu nad łódką jest mobilność. Omawiany produkt jest zdecydowanie lżejszy w porównaniu do niej. Warto wiedzieć, że bardzo często do zwodowania i załadowania wspomnianej łódki będą potrzebne dwie osoby. Nie można oczywiście zapomnieć, że do transportu konieczne będzie wykorzystanie przyczepki. W przypadku pontonu na ryby nie będzie takich problemów. Właściwie złożony zmieści się w bagażniku. Rekomendowane jest przed podjęciem decyzji o zakupie zwrócenie uwagi na wymiary i wagę pontonu. Osobom wędkującym w pojedynkę zalecane jest zaopatrzenie się w produkt o niewielkich gabarytach.

Silnik

Należy zwrócić szczególną uwagę na silnik. Powinien on mieć moc dopasowaną do sposobu wędkowania i potrzeb użytkowników. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na średni i mały akwen w zupełności wystarczy silnik elektryczny. Jest on bowiem cichy. Ponadto nie będzie wydzielał spalin. Osoby, które są zainteresowane pływaniem po większych akwenach powinny zaopatrzyć się w silnik spalinowy. Posiada on bowiem większą moc w porównaniu do elektrycznego. Bardzo istotne znaczenie ma także długość. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu o długości wynoszącej przynajmniej 2,5 metra.