termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Lifestyle Poradnik Sport

Gumy do ćwiczeń – ciekawe ćwiczenia

Wiele osób poszukuje niedrogich, a jednocześnie praktycznych akcesoriów sportowych do użytku domowego. Wybór jest ogromny, a więc znalezienie czegoś odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Świetnym przykładem są gumy do ćwiczeń, które mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę zarówno dla amatorów, jak i osób profesjonalnie trenujących. Ważne jest jednak to, aby wybrać produkt, który będzie właściwie dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz predyspozycji. Tylko wtedy komfort oraz swoboda użytkowania będzie znajdować się na najwyższym poziomie.

Jak wybrać odpowiednią gumę do ćwiczeń?

Już na samym początku należy podkreślić, że gumy do ćwiczeń nie są tym samym, co ekspandery. Przede wszystkim są one tańsze, a zarazem bardziej uniwersalne. Mogą być stosowane na wybrane partie ciała. Atutem jest również szeroki zakres zastosowań, który wynika z braku uchwytów. Trzeba dodać, że gumy do ćwiczeń występują w wielu różnych kolorach – nie jest to przypadek – w ten sposób producenci oznaczają swoje produkty, tak aby użytkownik wiedział, z jakim oporem ma do czynienia. Należy jednak wspomnieć, że oznaczenia kolorystyczne to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od producenta. Właśnie dlatego podczas podejmowania decyzji o zakupie należy kierować się parametrami liczbowymi, a nie odcieniem akcesorium. Przeanalizuj również poniższe czynniki.

– Opór – jest to najważniejszy parametr, który bezpośrednio wpływa na przebieg ćwiczeń. Mały opór zaczyna się od kilku kilogramów. Duży może przekroczyć nawet 70 kg. Wiadomym jest, że wiele zależy tutaj od naszych indywidualnych predyspozycji. Wiele zależy również od rodzaju wykonywanego ćwiczenia. Właśnie dlatego warto jest posiadać kilka różnych taśm fitness, które będą użytkowane zamiennie.
– Rozmiar – gumy treningowe występują w różnych szerokościach oraz grubościach. W dużej mierze wpływa to na elastyczność produktu. Im szersza oraz grubsza taśma, tym trudniej ją naciągnąć.
– Jakość wykonania – rekomendowane są przede wszystkim gumy z lateksu, które uchodzą za trwałe, a jednocześnie odporne na uszkodzenia. Tańsze produkty zwykle posiadają domieszki gumy, co zmniejsza ich wytrzymałość. Taki zakup nie ma sensu.

Do jakich ćwiczeń można wykorzystać gumę oporową?

Guma oporowa może być wykorzystywana do wielu różnych ćwiczeń, a więc wszystko zależy od osobistych upodobań oraz celów treningowych. Za jej pomocą można ujędrnić ciało, a także wzmocnić mięśnie. Poniżej przedstawiono przykładowe zastosowania, które warto jest wziąć pod uwagę.

– Trening siłowy – nic nie stoi na przeszkodzie, aby gumę do ćwiczeń połączyć z obciążeniami. Takie ćwiczenia wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę w przypadku, gdy nie mamy możliwości wizyty w siłowni.
– Trening pływacki – w tym przypadku należy sięgnąć po gumę dedykowaną zawodowym pływakom. Należy podkreślić, że dobór akcesorium nie jest przypadkowy. To znakomity sposób na to, aby wzmocnić ramiona oraz górne partie ciała.
– Trening ogólnorozwojowy – faktem jest, że taśma oporowa zwiększa efektywność ćwiczeń ogólnorozwojowych. Wiadomym jest, że im większy opór, tym wyższy wysiłek.
– Trening piłkarski – w sprzedaży znajduje się wiele taśm oporowych, które znakomicie sprawdzają się podczas treningów piłkarskich. Służą one przede wszystkim do stymulacji mięśni nóg.
– Sztuki walki – nie każdy wie, że omawiane akcesoria fantastycznie sprawdzają się również w przypadku osób trenujących sztuki walki, a nawet klasyczny boks.

Zastanawiasz się, jakie proste ćwiczenia można wykonywać w zaciszu własnego domu? Jest ich wiele, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie! Można do nich zaliczyć m.in.:
– odwodzenie kolan,
– unoszenie bioder z otwieraniem kolan w leżeniu na plecach,
– unoszenie nogi w leżeniu bokiem,
– odwodzenie dłoni z wypinaniem klatki,
– kroki odstawano-dostawne.

Dobrze, jeśli poszczególne ćwiczenia mogą zostać zaprezentowane przez profesjonalistę. Możemy także zapoznać się z filmikami instruktażowymi, które znajdują się w sieci.