Sport, Rekreacja, Zdrowie

Zdrowy tryb życia dla każdego!

prześcieradło dla niemowlaka
Porady

Idealne prześcieradło dla niemowlaka – jakie wybrać?

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak istotny dla prawidłowego rozwoju niemowlaka jest długi, spokojny sen. By zapewnic dziecku maksymalna wygodę, nalezy zadbać o każdy szczegół. W łóżeczku niemowlaka powinny znaleźć się komfortowe kołdry i poduszki, kocyki oraz pościel dziecięca. Istotna jest także kołderka dla niemowląt oraz prześcieradło, o dobrze którego piszemy w dalszej części artykułu.

Z gumką czy bez?

Ani mali ani duzi nie lubią, gdy podczas beztroskiego kręcenia się w łóżku prześcieradło zsuwa się i roluje. Powoduje to duży dyskomfort – ciało niemowlaka przylega do materaca całkowicie i rejestruje każdą nierówność faktury. Konieczne jest odpowiednie dobranie rozmiaru prześcieradła do wymiarów materaca, a na ten dobór wpływa rodzaj prześcieradła. Do wyboru mamy proste, tradycyjne prześcieradła, oraz warianty z gumką.

Które jest lepsze? Prześcieradło z gumką ma o wiele mniejszą tendencję do zwijania się – nawet bardzo ruchliwy niemowlak nie powinien dać mu rady. Wybierając ten wariant, rozmiar prześcieradła musi dokładnie odpowiadać wymiarom materaca. Warunkiem pełnej funkcjonalności jest oczywiście solidnie wykonanie – niektórzy producenci oszczędzają na gumce, wszywając ją tylko w rogi prześcieradła, nie dbając o to, że reszta ,,konstrukcji” będzie podatna na przemieszczanie się.

To nie tak, że tradycyjne prześcieradła bez gumki z miejsca są złym wyborem – wszystko zależy od preferencji! Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn wolisz postawić na prosty wariant, do rozmiaru materaca dolicz kilkadziesiąt (przynajmniej 20) centymetrów zapasu. Nadwyżkę wsuń pod materac.

Prześcieradło dla niemowlaka – jaki materiał?

Wrażliwa skóra, spędzanie w łóżeczku większości doby oraz leżenie na prześcieradle całą powierzchnią ciała każe kilkukrotnie zastanowić się nad wyborem materiału. Musi być nie tylko wygodny i przyjemny w dotyku, ale i bezpieczny dla delikatnej skóry malucha.Egzamin najlepiej zda stuprocentowa bawełna bez domieszki poliestru. 

Frotte czy jersey? Niezaznajomionym z tematem wyjaśniamy, że te popularne terminy oznaczają typ splotu. Jersey cechuje się gładkością, elastycznością i – co docenią zabiegani rodzice – nie gniecie się. Jest przyjemny w dotyku, praktycznie niewyczuwalny podczas leżenia oraz dobrze przepuszcza powietrze. Frotte to natomiast puszysty splot – takie prześcieradła są miękkie, szczególnie chętnie wybierane na zimę. Dobrze chłoną wilgoć, co przyda się jeśli dziecko ma problem z poceniem się podczas snu. Takie prześcieradła mogą być jednak nieco problematyczne dla wrażliwej skóry – w miarę długiego leżenia, faktura splotu może odbijać się na ciele w miarę. Frotte, ze względu na swoją ,,pojemną” strukturę ma również tendencję do zbierania kurzu i naskórka, jest więc trudniejsze do utrzymania w czystości niż typ dżersejowy. 

W łóżeczku malucha świetnie sprawdzi się również prześcieradło bambusowe. Bambus jest nie tylko wytrzymały i przyjemny w dotyku – wyróżnia się przede wszystkim właściwościami antyalergicznymi, przeciwgrzybiczymi i brakiem litości dla bakterii. Doskonały wybór dla małych alergików! Kluczem do bezpieczeństwa jest upewnienie się, że produkt posiada certyfikat Oeko-Tex – Tekstylia Godne Zaufania. Produkty niemające tego certyfikatu lepiej z miejsca odrzucić.

Prześcieradła ochronne

Na wypadek awarii pieluszki lub wymknięcia się butelki z mlekiem spod kontroli, pomyśl o postawieniu na prześcieradło nieprzemakalne. Przedłuży to żywotność materacyka i generalnie pomoże w utrzymaniu czystości. To dwuwarstwowe prześcieradło – wierzchnią tworzy zwykły materiał, a dolną nieprzemakalny poliuretan. Dobrze wykonane prześcieradło nieprzemakalne nie pozwala odczuć, że pod miękkim frotte lub dżersejem znajduje się coś jeszcze. Materiały świetnie przepuszczają powietrze, a wyposażenie w membranę regulującą temperaturę zapobiega przegrzaniu. 

Prześcieradła ochronne z pewnością przydadzą się w okresie odpieluchowywania – warto postawić na stałą ochronę, zamiast regularnie wymieniać podkłady. Nieprzemakalne prześcieradło to również dobry wybór dla większych dzieci, które mają problem z nocnym moczeniem się.

Wybór prześcieradła dla niemowląt nie jest taki trudny. Podstawa to rozmiar, gumka i naturalny, bezpieczny dla skóry materiał. Najwięcej o właściwości wyboru powie nam samo dziecko – jeśli śpi spokojnie i budzi się pełne energii do poznawania świata, wszystko jest w porządku. Maluszek z pewnością nie omieszka powiadomić rodziców o swoich zastrzeżeniach w kwestii wyposażenia łóżeczka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *