termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

badania przy problemach z tarczycą
Zdrowie

Jakie badania trzeba wykonać przy problemach z tarczycą?

Schorzenia tarczycy dotykają coraz większej części społeczeństwa. Sprzyja temu mocno zanieczyszczone środowisko naturalne, stresujący tryb życia, niezdrowa dieta. Niedomaganiom tarczycy towarzyszy szereg charakterystycznych objawów. Warto je znać, żeby wiedzieć, co powinno nas zaniepokoić.

Symptomy pojawiające się, gdy niedomaga tarczyca

Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, jak szybkie chudnięcie lub przeciwnie- szybkie nadmierne przybieranie na wadze; nerwowość lub senność i apatię; płaczliwość; drażliwość; szybkie męczenie się czy zwiększoną potliwość, powinniśmy udać się do lekarza, ponieważ takie objawy mogą wskazywać na choroby tarczycy. Wiele osób latami boryka się ze złym samopoczuciem, nie wiedząc nawet, że choruje na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza- im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej odczujemy ulgę i znowu będziemy cieszyć się życiem. Lekarz internista lub specjalista endokrynolog skieruje nas na badania diagnostyczne, które pozwolą stwierdzić, co jest nie w porządku i wdrożyć skuteczne leczenie.

Badania przy podejrzeniu chorób tarczycy

Najpierw lekarz skieruje Cię do laboratorium na badanie krwi, aby dowiedzieć się, czy hormony tarczycy są na odpowiednim poziomie. Sprawdzony zostanie poziom TSH, T3- czyli trójjodotyroniny oraz T4- czyli tyroksyny. Jeśli zajdzie taka potrzeba lekarz wykona również usg, które pomoże ocenić wielkość narządu i sprawdzić, czy nie pojawiły się guzki tarczycy. Jeśli stwierdzi jakieś nieprawidłowości, konieczna będzie biopsja cienkoigłowa. To badanie pozwoli ocenić, czy guzki tarczycy mają charakter łagodny, czy złośliwy.
Większość schorzeń tarczycy z powodzeniem leczy się farmakologicznie. Jeśli jednak leczenie przez dłuższy czas nie przynosi oczekiwanych efektów lub odkryte w tarczycy guzki mają charakter nowotworowy, konieczna jest operacja usunięcia tarczycy. Po jej przeprowadzeniu można normalnie żyć, trzeba jedynie do końca życia przyjmować syntetyczne hormony tarczycy w tabletkach. Nie bójmy się i nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Zgłośmy się do specjalisty od razu, gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy. Dzięki temu leczenie będzie łatwiejsze i szybsze, a szanse na pełny powrót do zdrowia bardzo duże.