termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Zdrowie

Byle zachować rozwagę – wpływ klimatyzacji na zdrowie

Dobrodziejstwa technologiczne mogą podnieść komfort w wielu aspektach życia codziennego. Wykorzystujemy je często bez większego namysłu zarówno podczas pracy jak i wypoczynku. Warto pomyśleć nad możliwymi skutkami ubocznymi oraz temu jak im przeciwdziałać. Stosując się do pewnych zasad można połączyć przyjemność z bezpieczeństwem.

Ogromna różnica

Najczęściej używanym i uważanym za bardzo komfortowe urządzenie jest klimatyzator. Lata w naszym kraju bywają coraz gorętsze a wytrzymanie wielu godzin w trasie w aucie bez takiej maszyny mogą być bardzo wyczerpujące. Sytuację taką znają bardzo dobrze wszyscy kierowcy, którzy mają kilkunastoletnie doświadczenie za kółkiem. Wpływ klimatyzacji na zdrowie bywa bardzo niekorzystny. Częstą praktyką jest ustawianie dużo niższej temperatury we wnętrzu budynku lub samochodu niż panuje na dworze. To bardzo łatwy sposób na zapewnienie sobie choroby. Organizm ludzki bardzo źle znosi tak znaczne różnice temperatur. Warto obniżać temperaturę jedynie o kilka stopni, dzięki temu unikniemy narażania organizmu na szok.

Według instrukcji

Drugim negatywnym skutkiem, który potrafi być dużo groźniejszy od przeziębienia jest z pewnością narażenie na grzyby i pleśnie. Niepoprawna konserwacja klimatyzatorów sprawia, że jedne i drugie namnażają się przewodach, w którymi przechodzi chłodzone powietrze. W przypadku samochodów trzeba co jakiś czas udać się do mechanika lub samemu odgrzybić cały układ. W budynkach najlepiej wezwać specjalistów, którzy poprawnie oczyszczą cały układ z niepożądanych substancji. Pleśń i grzyb nie dla każdego będzie ogromnym problemem. Może za to być bardzo niebezpieczny dla osób będących alergikami lub astmatykami. Przebywanie w pomieszczeniach, które poddane są działaniu źle konserwowanej klimatyzacji może mieć dla takich osób opłakane skutki. Igranie z alergią lub astmą może skończyć się koniecznością pomocy lekarza i pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.

Bardzo istotne

Bardzo ważne jest dbanie o to, żeby cały układ klimatyzacji był w dobrym stanie. Dopuszczenie do zabrudzeń może skończyć się źle. Warto także wyrobić sobie nawyk wietrzenia pojazdu przed użyciem klimatyzacji. Warto otworzyć wszystkie okna i przez kilka minut na najwyższym ustawieniu przedmuchać cały układ. Dzięki temu możliwe będzie używanie takiego udogodnienia a jednocześnie zniwelowanie negatywnych skutków. Podczas długotrwałego użytkowania również warto co jakiś czas przewietrzyć wnętrze pojazdu albo pomieszczenie.

Używanie dobrodziejstw nowoczesności takich jak klimatyzacja może sprawić, że warunki pracy będą znacznie znośniejsze. Jest to urządzenie coraz częściej montowane w domach mieszkalnych. Ceny stają się coraz bardziej przystępne a warunki pogodowe, zwłaszcza w porze letniej sprawiają, że ciężko jest żyć w nagrzanych pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu klimatyzatorów upalne lata stają się dużo bardziej znośne. Dobrze jednak zachować umiar i zasady bezpieczeństwa. Z pewnością wyjdzie to każdemu na dobre a jednocześnie poprawi komfort życia.