termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Sport

Jak planować wycieczki rowerowe?

Wycieczki rowerowe są bardzo ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu: pozwalają aktywnie spędzić chwilę na świeżym powietrzu, a także zrelaksować się na łonie natury i lepiej poznać swoją własną okolicę. Warto jednak odpowiedzialnie trenować rowerowe trasy, aby sport ten faktycznie był od początku do końca przyjemnością, a nie zmaganiem się ze splotem niekorzystnych sytuacji. Na co zwracać uwagę myśląc o podróży dwukołowcem?

Przystosuj trasę do roweru!

Podstawowym problemem polskich ścieżek rowerowych jest to, że często nie uwzględniają oni cyklistów na rowerach szosowych, a więc takich, które nadają się tylko na twarde i równe podłoża (jak asfalt, kostka brukowa). Jeżeli używamy tego typu sprzętu zawsze warto upewnić się, że wytyczona trasa złożona jest z dróg dobrej jakości – jazda rowerem szosowym po nierównych powierzchniach będzie nieprzyjemna (brakuje tam amortyzatorów), a także istnieje duże ryzyko przebicia cienkich dętek, co szczególnie na odludziu mogłoby być gigantycznym problemem. Jakość trasy można stosunkowo prosto sprawdzić używając narzędzia StreetView od firmy Google – sfotografowano tam większość asfaltowych dróg publicznych w Polsce, te które pominięto są najczęściej właśnie gruntowe, a więc nienadające się.

Uważaj na ciężarówki!

Zmorą rowerzystów są kierowcy ciężarówek: mijają oni jednoślady w sposób niebezpieczny, a także powodują pęd powietrza, przez który cyklista niejednokrotnie prawie nie zdołał utrzymać równowagi. Komfort jazdy nie istnieje na drodze, na której samochody ciężarowe poruszają się relatywnie często. Wybierać należy więc trasy boczne, wystrzegając się jak ognia od dróg krajowych oraz popularnych dróg dojazdowych do dużych miast. Warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa, ale także dla komfortu innych uczestników ruchu drogowego: kiedy ruch w obu stronach jest wysoki rowerzyści często tamują jego płynność.

Zobacz więcej podobnych artykułów na salonfitness.pl