termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

rower szosowy
Sport

Jaki rower szosowy na początek wybrać?

Zastanawiasz się nad kupnem pierwszego roweru szosowego, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Dobrze trafiłeś/trafiłaś! Podpowiemy ci, czym się kierować, wybierając rower szosowy, czym różnią rowery szosowe damskie od męskich i czy naprawdę ma to znaczenie?

Rowery szosowe – karbon czy aluminium?

Jeżeli jesteś osobą początkującą i rozważasz kupno swojego pierwszego roweru, to zapewne masz dosyć ograniczony budżet. Warto zatem postawić na aluminium, które jest tańsze od karbonu. Do zalet tego materiału zaliczamy też to, że jest lekkie i odporne na wygięcia, a co za tym idzie – jest bardzo sztywne. Plusami aluminiowej ramy są lepsza praca zawieszenia i mniejsze straty energii podczas pedałowania. Wadą takiej ramy jest jednak fakt, iż słabo tłumi wibracje, które powstają podczas jazdy, dlatego tutaj ważna jest dobra amortyzacja. 

Ramy karbonowe z kolei są spotykane w rowerach, które wybierają doświadczeni kolarze. Takie rowery szosowe są wyjątkowo wytrzymałe i właściwie się „nie starzeją”, ale jednocześnie ich cena jest sporo wyższa od rowerów szosowych aluminiowych.

Rowery szosowe – geometria

Tutaj musimy zwrócić uwagę na trzy rzeczy: rurę górną, główkę ramy i tylne widełki. Jeżeli chodzi o rurę górną, zasada jest dosyć prosta – im jest ona dłuższa, tym bardziej pochyloną pozycję będziemy musieli przyjąć, a im krótsza, tym bardziej będziemy wyprostowani. W przypadku główki ramy zasada głosi, że im wyższa rura sterowa, tym bardziej wyprostowana pozycja rowerzysty. Z kolei wartość tylnych widełek będzie taka sama dla większości rowerów – czy w przypadku, kiedy zdecydujemy się na rower karbonowy, aluminiowy, na rower szosowy damski czy na rower szosowy męski.

Rowery szosowe – rama

Kluczową kwestią jest cena. Rowery szosowe z wyższej półki charakteryzują się sztywnym zestawem, składającym się ze stożkowej główki sterowej i widelca o karbonowej rurze sterowej, który zapewnia pewność prowadzenia i niwelujący straty energii. Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest wewnętrzne prowadzenie pancerzy i ewentualna kompatybilność ramy z systemami EPS/ Di2. 

Rowery szosowe – wyposażenie

Tutaj zwracamy uwagę na siodełko, kierownicę i dobór przełożenia. Jeśli o nie chodzi, to osobom początkującym wystarczy kompaktowe przełożenie wraz z miękką kasetą. W przypadku hamulców najważniejsza jest sztywność łączenia koła z ramą, dlatego postawmy na sztywne osie kół. Natomiast siodełko i kierownicę dobieramy pod indywidualne preferencje. 

Rower szosowy męski vs rower szosowy damski

Punktem wyjścia do rozróżnienia kolarzówek na damskie i męskie jest budowa ciała kobiet i mężczyzn. Rowery szosowe damskie dopasowane są do kobiecej budowy ciała, zatem jest większe prawdopodobieństwo, że taki model będzie dla pań wygodny. To samo z panami – rowery szosowe męskie dostosowane są do męskiej fizjonomii. Natomiast wszystko zależy od naszego komfortu – w przypadku pań mogą sprawdzić się zarówno rowery szosowe damskie, jak i rowery szosowe męskie.