Sport, Rekreacja, Zdrowie

Zdrowy tryb życia dla każdego!

górskie atrakcje w Zakopanem
Porady Turystyka

Atrakcje w górach – Zakopane

Stolica Podhala przyciąga bliskością Tatr oraz ciekawymi zabytkami, którym warto się uważniej przyjrzeć. Na jakie atrakcje koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wizyty w tak ciekawym mieście, jakim jest Zakopane?

Zimowa Stolica Polski

Zakopane, często określane mianem zimowej stolicy Polski, to atrakcyjny kierunek dla tych, którzy kochają górskie wycieczki. Kuszą pobliskie Tatry, choć i niewysokie Pasmo Gubałowskie daje wiele możliwości miłośnikom aktywnego wypoczynku. Dla tych, którzy preferują mniej aktywne formy spędzania wolnego czasu, popularnym celem spacerów stają się Krupówki. To jeden z najsłynniejszych deptaków w Polsce, a jednocześnie – serce Zakopanego. Przy tej ulicy znajduje się wiele ciekawych placówek muzealnych, dzięki którym można lepiej poznać Tatry oraz zdobyć wiele ciekawych informacji na temat góralskiego folkloru. Dla tych, którzy chcą poznać Zakopane i tradycje tego miasta, ważnym punktem w programie wycieczki po jego terenie stanie się Willa Koliba oraz mieszczące się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Inną perełka drewnianej architektury jest Willa Atma, w której znajduje się wystawa poświęcona Karolowi Szymanowskiemu.

Sakralne atrakcje w Zakopanem

W gronie zakopiańskich zabytków sakralnych rolę bardzo ważną odgrywa Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach. Powstało ono po zamachu na Jana Pawła II, jako votum za uratowanie jego życia. Głównym przedmiotem kultu jest tu Matki Bożej Fatimskiej, która do Zakopanego trafiła z odległej Fatimy. Na uwagę zasługuje też kaplica na Jaszczurówce, będąca wspaniałym przykładem wykorzystania stylu zakopiańskiego w architekturze sakralnej. Koniecznie trzeba też odwiedzić Stary Kościół MB Częstochowskiej i Św. Klemensa, w sąsiedztwie którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych nekropolii w Polsce. To Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają m. in. Tytus Chałubiński, Sabała, Kornel Makuszyński oraz Witkacy.

Atrakcje dla najmłodszych

Zakopane to również liczne atrakcje, które powstają z myślą o najmłodszych turystach. Jedną z nich jest „Domek do góry nogami”, który na mapie miasta pojawił się w 2010 roku. Dla wszystkich turystów ważnym obiektem jest Wielka Krokiew – skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza, na której ponad 20 lat odbywają się tu zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kolejnym obiektem, który koniecznie trzeba zobaczyć w Zakopanem, jest pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego-Sabały, wykonany według projektu Stanisława Witkiewicza. W tym miejscu można przypomnieć sobie o Tytusie Chałubińskim – lekarzu i miłośniku przyrody, który uchodzi za odkrywcę Tatr, oraz o znanym gawędziarzu i muzykancie, Janie Krzeptowskim – Sabale.

Zakopane to wyjątkowe górskie miasto

Atrakcje, którymi może się pochwalić Zakopane, mogą oczarować każdego z nas. Kto postanowi spędzić wczasy w tym mieście, ten na nudę z pewnością narzekać nie będzie. To wyjątkowe miasto, na terenie którego dobra zabawa czeka na nas bez względu na pogodę i porę roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *