termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Lifestyle Poradnik Zdrowie

Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne prywatne?

Ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędne do tego, aby otrzymać darmową opiekę medyczną. Oczywiście obejmuje ono jedynie podstawowe badania oraz zabiegi, jednak bez niego można narazić się na ogromne koszty. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie zdrowotne prywatne, to pamiętaj o tym, aby decyzji nie podejmować zbyt pochopnie. Ilość ofert dostępnych na rynku jest ogromna, jednak tylko niektóre są godne zainteresowania. Poniższe wskazówki z pewnością będą stanowić spore wsparcie dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia, a nie chcą wyrzucić pieniędzy w błoto.

Dostęp do lekarzy specjalistów

Zanim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie zdrowotne musimy dokładnie przeanalizować daną ofertę. Istotne jest, aby zweryfikować listę lekarzy specjalistów, z usług których możemy skorzystać w ramach wykupionego pakietu medycznego. Wiadomym jest, że im jest ona dłuższa, tym lepiej. Z drugiej strony wiele osób oczekuje jedynie podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ znacznie częściej decydują się one na wizyty prywatne. Jest to więc kwestia bardzo indywidualna, która zależy od wielu różnych czynników. Ubezpieczenie powinno zostać trafnie dopasowane do osobistych potrzeb pacjenta. Wiadomym jest, że osoby cierpiące na cukrzycę często udają się do diabetyka. Alergicy potrzebują systematycznych wizyt u laryngologów, czy też alergologów. Osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry lub łuszczycę relatywnie często udają się do dermatologa. Wszystko to sprawia, że osobom, które potrzebują kontaktu z konkretnymi specjalistami nieco trudniej jest znaleźć dobry pakiet ubezpieczeniowy.

Czas oczekiwania na wizytę

W momencie, gdy coś nam dolega oczekujemy natychmiastowego wsparcia lekarza. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W niektórych przypadkach okazuje się, że czas oczekiwania na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu trwa trzy-cztery dni. Jest to zbyt długo, jeśli dolega nam np. angina. Właśnie dlatego liczy się nie tylko lista specjalistów – wiele osób o tym zapomina. Pakiet medyczny powinien zagwarantować nam swobodny dostęp do opieki zdrowotnej, co nie w każdym przypadku jest oczywiste. Nie zaszkodzi sprawdzić opinii wystawionych przez pacjentów. Nie zapominajmy, że zapisy w umowie nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Może okazać się, że ubezpieczyciel nie wywiązuje się ze swoich obietnic. W takiej sytuacji zwykle szukamy lekarza „na własną rękę”, przez co narażam się na niemałe koszty. Na uwagę zasługuje fakt, że uczciwy ubezpieczyciele zwracają pieniądze za wizytę, która z różnych powodów nie mogła odbyć się w ustalonym terminie. Niestety relatywnie rzadko można spotkać się z firmami prywatnymi, które interesy pacjentów stawiają na pierwszym miejscu.

Zakres wykonywanych badań

W ramach ubezpieczenia podstawowego otrzymujemy zazwyczaj wyłącznie podstawowe badania diagnostyczne. Oznacza to, że nie musimy dodatkowo za nie płacić. Problem zaczyna się w momencie, gdy nasza dolegliwość wymaga dokładniejszej diagnostyki. Osoby, które cierpią na schorzenia przewlekłe powinny dobrze przyjrzeć się liście badań, które oferowane są w ramach danego ubezpieczenia. Czasami warto jest zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że pakiet będzie zgodny z naszymi rzeczywistymi potrzebami. Dobrze, jeśli uwzględniane są skierowania na badania zarówno z sieci placówek, jak i NFZ.

Liczba placówek

W tym przypadku liczy się przede wszystkim odległość od miejsca zamieszkania, ale nie tylko. Pamiętajmy, że im większa liczba placówek zlokalizowanych na terenie kraju, tym wyższy komfort korzystania z opieki medycznej. Dobrze postawić jest na sieć, która ciągle się rozwija i tworzy nowe punkty stacjonarne. Problemu z wyborem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego nie mają mieszkańcy z dużych miast, którzy mają do dyspozycji wiele placówek. Nieco inaczej jest w przypadku osób zamieszkujących niewielką miejscowość. Pokonywanie kilkudziesięciu kilometrów w celu odbycia wizyty u lekarza nie jest wygodne, a dodatkowo sporo kosztuje. Ponadto należy sprawdzić, z ilu placówek można korzystać w ramach konkretnego ubezpieczenia.