termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Dart
Lifestyle

Dart, czyli gra w lotki

Dart to gra, która bardziej nam się kojarzy z ciasnym, zadymionym pubem niż prawdziwym sportem, który jest uprawiany na całym świecie. Choć w Polsce nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem, to w krajach takich jak: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych ma całkiem spore grono fanów. Przyjrzyjmy się bliżej tej dyscyplinie i zastanówmy, na czym polega jej fenomen!

Dart i jego początki


 Tak naprawdę nie wiadomo, jakie są początki tej gry. Warto zauważyć, że tablica do gry w darta przypomina przekrój poprzeczny drzewa, tj. pola odtwarzają rozmieszczenie słojów. Ponoć jako pierwsi grali w tę grę znudzeni żołnierze. Później gra ewoluowała i każdy region na świecie miał swoje reguły. W krajach, gdzie zimy były mroźne, dart szybko przeniósł się pubów, a lokalni rzemieślnicy tworzyli specjalne tarcze do tej gry. W zależności od regionu tablice mocno różniły się między sobą. Współczesne tablice mają najwyżej punktowane pole (20 punktów) na górze. Autorem numeracji, którą znamy, jest Brian Gamlin. Wymyślił ją w 1896 roku.

Sprzęt do gry w dart


 Podstawą gry w dart są odpowiednie lotki. Lotka zbudowana jest z elementów takich jak: grot, beczka, shaft i piórko. Wszystkie te elementy zakupisz na stronie https://sklepsmjsport.pl/pol_m_SPORTY-TOWARZYSKIE-I-TURYSTYKA_Dart-4270.html. Lotki profesjonalistów są zazwyczaj w całości rozbieralne. Dzięki takiej budowie można wymieniać jedynie poszczególne ich części, bez konieczności zakupu całego zestawu. 

Na czym polega gra w lotki?


 Pojedyncza rozgrywka, tj. „leg”, rozgrywa się pomiędzy dwoma graczami. Każdy z nich na zmianę wykonuje po trzy ruchy. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy osiągnie określoną liczbę punktów, zazwyczaj 301 lub 501. Punkty zliczamy od końca, tj. np. od 301 do 0. W 1973 roku utworzono najstarszą organizację zrzeszającą miłoścników gry w darta, tj. British Darts Organisation. Organizowane przez nią rozgrywki można zobaczyć np. w BBC, co świadczy o popularności tego spotu na Wyspach.

 
 Co roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata w darcie (ang. World Professional Darts Championship). Najczęściej odbywają się między świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli. Po raz pierwszy widzowie mogli zobaczyć dart w telewizji w 1962 roku w brytyjskiej telewizji Westward Television.


 Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do spróbowania tej popularnej dyscypliny sportowej i odczarowaliśmy trochę jej wizerunek. Pamiętaj, dart to nie tylko pubowa rozrywka, to dyscyplina sportowa!