termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Poradnik Sport

Jak wybrać gryf do wyciskania?

Trening siłowy wymaga odpowiedniego sprzętu. Jednym z ważniejszych jego elementów jest sztanga, na którą składa się gryf i obciążniki używane do wyciskania. Obciążenia dobiera się do możliwości wyciskającego i zmienia się je wraz z ich wzrostem, natomiast gryf zwykle służy dużo dłużej. Zobaczmy, jak wybrać gryf do wyciskania.

Gryf prosty czy łamany?

Jedną z podstawowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy gryfy na siłownie, jest ich kształt. Do wyboru jest gryf prosty i gryf łamany. Ten pierwszy, jak sama nazwa wskazuje, jest prosty na całej długości. Ten drugi natomiast jest jakby pofalowany. Konstrukcja gryfu ma wpływ nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na rodzaj ćwiczeń, które będą wykonywane i obciążenia, jakie będą z nimi związane. Gryfy mocno łamane lepiej sprawdzają się przy ćwiczeniach wykonywanych w pozycji leżącej i angażują nie tylko bicepsy, ale również tricepsy. Gryfy mniej łamane są bardziej wszechstronne, a używa się ich głównie do ćwiczeń w wyciskaniu z pozycji siedzącej lub stojącej.

Gryf łamany jest często uznawany za gryf łatwiejszy do opanowania dla początkujących, gdyż powoduje dużo mniejsze obciążenie nadgarstków niż gryf łamany. Dzięki temu nawet osoba dopiero rozpoczynająca swoją drogę z wyciskaniem może poradzić sobie z uniesieniem sztangi, mimo że jej nadgarstki nie są jeszcze mocno wyćwiczone. To jednak nie oznacza, że gryf łamany mogą wybierać tylko osoby początkujące, gdyż, jak wspomniano wyżej, mocno angażuje on mięśnie, oprócz bicepsów również tricepsy, dlatego ich zakup powinny rozważyć również osoby bardziej zaawansowane w ćwiczeniach.

Jaka długość gryfu?

Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze gryfu, jest jego długość. Najbardziej uniwersalne są gryfy o długości 180-200 cm, z których pomocą można wykonywać bardzo wiele ćwiczeń, zarówno w leżeniu na ławeczce, jak i w pozycji stojącej. Można również zakupić gryfy krótsze, ale mają one dość mocno ograniczone możliwości ćwiczeń ze względu na ograniczenia w rozstawie ramion. Z kolei dłuższe są przeznaczone dla osób bardziej wymagających, wykonujących ćwiczenia mocno zaawansowane.

Jaka średnica gryfu?

Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest średnica gryfu. Powinna ona umożliwiać wygodny chwyt i mówi się, że każda od 30 mm będzie w porządku, chyba że mamy bardzo niewielkie dłonie. Chodzi o to, by wygodnie chwycić gryf i mieć poczucie, że się nad nim panuje. Zarówno zbyt cienki, jak i zbyt gruby gryf nie będzie pozwalał na wygodne chwytanie podczas wyciskania.