termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Poradnik

Sposoby na czyste powietrze w mieszkaniu

Każdy z nas pragnie mieszkać w zadbanym oraz pachnącym mieszkaniu. Niestety bardzo często zdarza się tak, że zanieczyszczone, suche powietrze o nieodpowiedniej temperaturze niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. I – co więcej – jest ono źródłem wielu drobnoustrojów, alergenów oraz nośnikiem cząsteczek kurzu. Jakie są zatem sposoby na czyste powietrze w mieszkaniu?

Skąd bierze się zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu?

Nie każdy z domowników zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo często powietrze w mieszkaniu jest o wiele bardziej zanieczyszczone, niż na zewnątrz. Skąd zatem biorą się te niezdrowe zanieczyszczenia?

Otóż kurz oraz wiele innych roztoczy bez przerwy wiruje w powietrzu i nieustannie osiada na meblach, sprzętach domowych oraz w wielu zakamarkach naszego domu. Kurz najbardziej lubi osiadać na puszystych dywanach, grubych zasłonach oraz obitych pluszem meblach.

Najprostszym sposobem na to, aby przynajmniej w pewnym stopniu niwelować kurz w domu jest jego częste wietrzenie. Czynność te powinno wykonywać się co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem, przynajmniej przez piętnaście minut.

Skuteczne zwalczanie kurzu w mieszkaniu

W celu utrzymania zdrowego powietrza w mieszkaniu warto raczej inwestować w materiały syntetyczne, które to można z powodzeniem wyprać. Warto także zainwestować w żywe kwiaty, które to stanowią naturalny filtr, absorbujący z powietrza to co jest najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka. Wśród wielu bardzo pożytecznych roślin można między innymi wymienić: diabelski bluszcz, doniczkowe lilie czy pleomele.

W celu pozbycia się z mieszkania uciążliwych zanieczyszczeń niezwykle ważna rolę odgrywa także regularne sprzątanie. Podczas ścierania z półek kurzu warto zawsze użyć wilgotnej szmatki. Niezbędne jest także częste używanie odkurzacza, który to jest wyposażony w odpowiednie filtry.

Właściwe nawilżanie mieszkania

Posiadanie w swoim mieszkaniu suchego powietrza jest bardzo niezdrowe dla naszego zdrowia. Suche powietrze przyczynia się w dużym stopniu do wysuszania błon śluzowych gardła oraz nosa. Ponadto podrażniania spojówki, skórę oraz w dużym stopniu sprzyja rozwojowi różnorodnych infekcji.

W celu uniknięcia posiadania w swym domu duszącego oraz nieprzyjemnego powietrza warto sięgnąć nawilżacze, oczyszczacze powietrza oraz klimatyzatory.

Sprawdzonym sposobem jest również rozwieszenie mokrych ściereczek na grzejniku, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Warto też zainwestować w małe miseczki, które to są montowane koło grzejnika. Kaloryfery systematycznie podgrzewając znajdującą się w nich wodę, doskonale nawilżają suche powietrze.

Natomiast , aby po mieszkaniu rozchodziło się aromatyczne powietrze, warto zagotować w wodzie garstkę liści mięty czy gałązki rozmarynu i wywar ten pozostawić na całą noc w mieszkaniu.

Odpowiednie oczyszczanie powietrza

Dla domowników, którzy to nade wszystko cenią sobie stałą temperaturę doskonałym sposobem jest założenie w mieszkaniu klimatyzacji. Można też rozważyć bardziej naturalne sposoby ochładzania oraz ogrzewania powietrza i zastosować wentylację z rekuperacją. System ten bowiem rozwiązuje także doskonale problemy występowania w domu zarodników grzybów pleśniowych, wirusów, bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów pochodzących bardzo często z użytkowania wielu domowych sprzętów.