termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

dziecko bezpieczne w domu
Poradnik

Małe dziecko bezpieczne w domu

Dom powinien być zawsze miejscem bezpiecznym – szczególnie kiedy pojawia się w nim niemowlę. Jednak w pozornie bezpiecznej przestrzeni na nasze dzieci czyha wiele niebezpieczeństw. Większość urazów, których doświadczają małe dzieci zdarza się w domu, dlatego warto zawczasu pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach, które zapobiegną albo przynajmniej zminimalizują ryzyko potencjalnych wypadków.

Zabezpieczenie gniazdek elektrycznych

Pierwsze o co powinniśmy zadbać to odpowiednie zabezpieczenie gniazdek elektrycznych. W większości mieszkań znajdują się one akurat na wysokości oczu raczkującego malca. Nawet jeśli dziecko nie włoży bezpośrednio palców do kontaktu, może użyć do tego jakiegoś przedmiotu, który znalazł podczas zabawy. Aby uniknąć tego typu zdarzeniom, najlepiej wyposażyć wszystkie gniazdka w specjalne nakładki osłaniające, a kontakty, w które musimy włożyć kable zasłonić meblami, których dziecko nie będzie w stanie przesunąć.

Bezpieczne drzwi

Na drzwiach możemy zamontować odpowiednie blokady, które zapobiegną przytrzaśnięciu małych paluszków. To samo dotyczy wszelkich szafek czy szuflad. Dodatkowo blokady takie uniemożliwią dziecku sięgnięcie po niebezpieczne dla niego przedmioty typu talerze, które dziecko może potłuc i pokaleczyć się albo chociażby śmietnik, który jest siedliskiem bakterii. Wszelkiego rodzaju detergenty i płyny, które nie powinny znajdować się w pobliżu naszych pociech warto trzymać w szafkach, do których malec nie dosięgnie, jednak jeśli nie mamy takich możliwości użycie blokad na szafki bardzo nam ułatwi przechowywanie takich płynów. Także leki koniecznie muszą być przechowywane z dala od dzieci, najlepiej w szafce zamykanej na klucz.

Aby dziecko nie spadło…

Bezsprzecznie wszelkie schody, schodki i wysokie progi w domu czy mieszkaniu powinny być zablokowane odpowiednimi barierkami. Barierka powinna być solidna i wysoka, a rozstaw szczebelków powinien uniemożliwić dziecku prześlizgniecie się miedzy nimi. Musimy mieć też pewność, że jej szybkie otwieranie i zamykanie nie będzie sprawiało nam – dorosłym trudności. Takie barierki możemy też zamontować w wejściu do kuchni lub w miejscu w którym przebywa pies, a nie chcemy być dziecko miało z nim bezpośredni kontakt.

Jeśli nie pomyśleliśmy wcześniej o montażu okien z klamkami na klucz, możemy gdy pojawi się w naszym domu malec wymienić same klamki, niektóre okna mają też możliwość szybkiego montażu i demontażu uchwytów. Dodatkowo należy sprawdzić czy dziecko nie ma możliwości podsunięcia jakiegoś elementu wnętrza pod okna co umożliwiłoby mu wspięcie się na parapet.

Kwiaty i doniczki

Wydawałoby się niepozorne dla nas kwiaty doniczkowe również mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszych maluchów. Po pierwsze dziecko – gdy kwiat znajduje się na parapecie czy stole, może ściągnąć sobie ciężką donice na głowę. Dodatkowo gdy donica znajduje się na ziemi dziecko może spróbować zjeść ziemie czy kamyki, w których posadzona jest roślina. Warto tez zapoznać się ze specyfikacją roślin domowych, niektóre z nich mogą okazać się silnie toksyczne dla dzieci.

Ostre krawędzie i narożniki

Gdy dziecko zaczyna się wspinać i stawiać pierwsze kroki jego główka znajduje się akurat na wysokości wszystkich rogów i narożników naszych mebli. W sklepach znajdziemy bardzo tanie i przydatne zabezpieczenia na rogi mebli. W większości są one przeźroczyste, co nie psuje wyglądu mebli, ale można znaleźć też takie, które dodatkowo staną się ozdobą naszego wnętrza.

Drobne przedmioty

Należy pilnować wszystkich drobnych rzeczy, które dziecko mogłoby połknąć lub włożyć w jakiś otwór swojego ciała. Warto też uczulić na to resztę rodziny, zwłaszcza starsze rodzeństwo dziecka.
Dywany mogą okazać się bardzo niesprzyjającym elementem wystroju. Biegnące dziecko może się poślizgnąć na niepodklejonym dywanie i wpaść na meble.

Nigdy nie należy pozostawiać małego dziecka samego w wannie czy brodziku. Dobrze jest zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, a podłogę w łazience zabezpieczyć dodatkowo antypoślizgowym dywanikiem.

Może nam się teraz wydawać, że wszystko w naszych domach jest dla naszych dzieci potencjalnie niebezpieczne, lecz jeśli wdrożymy w naszym życiu kilka niezbędnych zabezpieczeń na pewno nasze dzieci staną się bezpieczniejsze. Nawet najbardziej czujnemu rodzicowi może przydarzyć się jakieś nieszczęście, ale warto na każdym kroku pokazywać dziecku i jasno określać co wolno, a czego nie.