Można zauważyć, że obecnie bojki do pływania cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników sportów wodnych. Doskonale sprawdzają się nie tylko podczas treningu pływackiego na otwartych wodach, ale też doskonale zdadzą egzamin w trakcie żeglowania, czy też spływu kajakowego. Znacznie zwiększają one bezpieczeństwo ich użytkownika, jak również jego widoczność w wodzie, a ponadto są przeznaczone do asekuracji. Jaka bojka do pływania będzie najlepsza i czym się kierować przy jej wyborze?
Jaka bojka do pływania?
Chociaż może się wydawać, że bojki do pływania są to artykuły, które nie wyróżniają się dużym zróżnicowaniem, to jednakże warto wiedzieć, że obecnie na rynku mamy naprawdę wiele różnych możliwości do wyboru. Dzięki temu możemy odpowiednio dostosować bojkę do indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkownika.
Materiał, z którego wyprodukowano bojkę
Bojka do pływania zdecydowanie najczęściej jest produkowana z tworzyw sztucznym. Mają one wiele różnych właściwości, które sprawiają że bojki doskonale sprawdzają się w wodzie. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, ponieważ wiele zależy od tego, w jaki sposób bojka będzie użytkowana. Jeżeli potrzebujemy jej głównie do pływania, to w takim wypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzi się model wykonany z PVC, gdyż zapewni asekurację w wodzie. Jeżeli chcemy z bojki korzystać bardziej aktywnie, na przykład do żeglowania, czy też podczas spływu kajakowego, to tutaj lepiej sprawdzi się bojka do pływania dodatkowo wzmacniana nylonem. Taka konstrukcja sprawia, że model ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na promieniowanie UV. Żeby bojka była bardziej wytrzymała, to do jej produkcji wykorzystywany jest także termoplastyczny poliuretan.
Liczba komór powietrza
Teraz na rynku znajdziemy bojki pływackie, które są wyposażone w jedną, czy też w dwie komory powietrza. Zdecydowanie bezpieczniejsze będą te modele, które mają większą liczbę komór. Gdy dojdzie do przerwania jednej z nich, na przykład poprzez kontakt z kamieniami czy też z ostrą roślinnością, to druga bojka nadal będzie napompowana, dzięki czemu sprzęt będzie miał odpowiednią wyporność, a co za tym idzie pomimo uszkodzenia bojka pływacka nadal będzie nadawała się do użytku. Jeżeli chodzi o bojkę z jedną komorą, to w wypadku gdy dojdzie do uszkodzenia, całe powietrze natychmiast ujdzie, przez co sprzęt nie będzie miał już właściwości asekuracyjne. Zazwyczaj takie modele są wzmacniane specjalnymi powłokami, które służą zabezpieczeniu przed uszkodzeniami mechanicznymi.