termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

jak przygotować się na wycieczkę w góry?
Poradnik Sport Turystyka Zdrowie

Jak przygotować się na wycieczkę w góry?

Turystyka coraz bardziej zyskuje na popularności. Każdy czeka na nadejście weekendu, by odpocząć nieco od pracy. Bardzo często jako cel naszych wypraw wybieramy góry. Aby taka wycieczka była bezpieczna, należy się do niej odpowiednio przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności i w spokoju cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury.

Przygotowanie kondycyjne

Odpowiednie przygotowanie kondycyjne jest w górach bardzo ważne. Gęsta sieć szlaków turystycznych pozwala wybrać coś dla każdego – od seniorów i rodzin z dziećmi, po wytrawnych turystów. Podstawowa zasada to mierzyć siły na zamiary. Jeśli wybierzemy trasę zbyt forsowną, może się okazać, że będziemy mieli problem z jej przejściem. Najwyższe tatrzańskie szczyty lepiej zostawić sobie na później – gdy już będziemy mieli odpowiednie obycie i wytrzymałość. Należy też zwrócić uwagę na obecność schronisk turystycznych na naszej trasie. To doskonałe miejsca, by uzupełnić kalorie i zapasy wody. Można tam też często kupić pamiątkową odznakę lub przybić sobie pieczątkę – jest to wielka atrakcja, zwłaszcza dla najmłodszych!

Co do plecaka na wycieczkę w góry?

Jest to odwieczny problem każdego turysty. Nie można zabrać ze sobą zbyt wielu rzeczy (szybko przekonamy się, jak potrafi ciążyć z pozoru niewielka ilość rzeczy), z drugiej strony, istnieje pewne niezbędne minimum, które mieć musimy. Należy tu z pewnością prowiant (mogą to być przygotowane wcześniej kanapki, batony), woda (najlepiej mineralna) i latarka. Niezbędna będzie też kurtka – i to niezależnie od pogody. Ta potrafi się w górach zmieniać bardzo dynamicznie. Słoneczny i piękny z rana dzień może w mgnieniu oka przerodzić się w oberwanie chmury. Warto być na to przygotowanym. Wbrew pozorom, sprawdzonym rozwiązaniem jest również parasol. Nieodzowny jest dzisiaj też telefon, który w razie zagrożenia pozwoli nam wezwać pomoc. Warto zapisać sobie numer służb ratowniczych – GOPR lub TOPR.

Gdy planujemy dłuższą wyprawę, np. z noclegiem w schronisku, musimy przygotować się na kolejne kilogramy, które przyjdzie nam dźwigać na plecach. Do niezbędnego ekwipunku dochodzi wówczas śpiwór (choć często w schroniskach można wypożyczyć pościel), karimata (nie zawsze znajdzie się dla nasz miejsce na łóżku, zwłaszcza w weekendy i czasie wakacji – dlatego warto rezerwować noclegi wcześniej!) oraz, co oczywiste, więcej jedzenia i wody.

Do zobaczenia na szlaku!

Turystykę górską może uprawiać każdy, ale warto przestrzegać pewnych zasad i dbać o własne bezpieczeństwo. Gdy zbliżają się wakacje, lub choćby weekend, warto spakować plecak i wyruszyć na górski szlak!