termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Dlaczego warto spacerować?
Poradnik Sport Zdrowie

Dlaczego warto spacerować? Efekty 10.000 kroków dziennie.

Na wielu forach internetowych o tematyce odchudzania możemy zauważyć użytkowników, którzy za cel obierają sobie zrobienie 10 000 kroków dziennie. Wielu lekarzy czy trenerów personalnych poleca właśnie spacery. Można powiedzieć, że to wręcz idealna forma aktywnego spędzenia czasu. Nie ważne czy posiadamy odpowiednią wagę czy może tez mamy nadwagę, a być może już otyłość to marsz będzie polecany każdej osobie. Wielu z nas ma jednak wątpliwości. Spacer? Tak po prostu mamy chodzić? Dzięki temu mamy być szczuplejsi? Zdrowsi? Tak! Regularne spacery oferują nam wiele pozytywnych efektów. 10 000 kroków to mniej więcej 5 km.

Jak zatem to liczyć?

Nawet jeśli będziemy skupieni tylko na chodzeniu to możemy mieć trudności z liczeniem kroków. A przecież ma być to przyjemnością. Na szczęście są gadżety, które nas za to wyręczą. Krokomierz możemy kupić zarówno przez Internet jak i w sklepie sportowym. To dość tani wydatek. Co więcej – bardzo często dorzucany jest jako gratis np. w przypadku zakupu kijków do nordic walking. Możemy także ściągnąć aplikację na naszego smartfona, by na bieżąco kontrolować swoje poczynania. Przejdźmy zatem do tego co możemy zyskać dzięki takim spacerom. Przede wszystkim zrzucamy zbędne kilogramy. Stąd też poleca się to wykonywać osobom, które mają spora nadwagę lub już cierpią na otyłość. W ich przypadku bieganie czy nawet ćwiczenia na siłowni mogą być zbyt męczące. Nie warto zrażać się już po pierwszym treningu, stąd poleca się po prostu wychodzić na spacer. Poza tym dbamy o swoje serce. Jako młodzi ludzie często bagatelizujemy ten problem. Spacerując jednak regularnie możemy obniżyć ryzyko pojawienia się u nas choroby wieńcowej! Nie są to puste hasła. Zostały one potwierdzone badaniami.

Spacer na nadciśnienie

Kolejny problem zdrowotny, który występuje u wielu z nas – wysokie ciśnienie. Tutaj również rozwiązaniem są spacery. Możemy obniżyć ciśnienie krwi poprzez regularne chodzenie. Poza tym dbamy o mocne kości. Każdy z nas z pewnością słyszał o osteoporozie. Chcąc zapobiec jej pojawieniu się znów wspomnimy o spacerach. Dodajmy, że poprzez chód nie obciążamy znacząco swoich stawów jak to bywa w przypadku innych sportów. Jeśli mamy dzieci tym bardziej starajmy się wychodzić z nimi na dwór przechodząc możliwie jak najwięcej kroków. Takie wypady pozwalają nam więcej czasu spędzić we własnym gronie. Poza tym dbamy o zdrowie całej rodziny. Pozytywne skutki spacerów odczują także nasze maluchy. Będą one bardziej odporne na przeziębienia. Czy podane wyżej zalety spacerowania przekonały Was do tego, by w końcu ruszyć się z łóżka?

Zacznij spacerować już teraz!

Warto zacząć już teraz. Nie potrzebujemy specjalnych ciuchów, drogich gadżetów, karnetów… Wystarczą jedynie nasze chęci. To niesamowite jak wiele może zyskać nasz organizm, nasze zdrowie jeśli zaczniemy regularnie sponsorować sobie spacery. Być może to będzie początkiem do zmiany diety i prowadzenie zdrowego trybu życia. Nasze życie nie musi przewrócić się do góry nogami, byśmy mogli je wprowadzić na stałe. Pamiętajmy, że w tym wszystkim najważniejsze jest jedno – systematyczność.