termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

w czym biegać?
Sport

W czym biegać wygodnie i bezpiecznie?

Szukasz modnych butów do biegania, które w optymalny sposób będą dopasowane do Twoich specyficznych potrzeb? Zastanawiasz się, na co należy zwrócić uwagę, kupując swoje pierwsze lub kolejne buty do biegania po mieście? Poniżej znajdziesz garść użytecznych informacji na temat podstawowych różnic konstrukcyjnych występujących w różnych modelach butów biegowych. Znajomość tych różnic powinna pomóc w podjęciu bardziej przemyślanej decyzji zakupowej.

Czy biegać można w każdych butach?

Teoretycznie tak. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by biegać nawet w klapkach. W praktyce niewłaściwy wybór obuwia do biegania, zwłaszcza jeśli nie biegamy okazjonalnie, a systematycznie, będzie miał decydujący wpływ na nasz komfort, a w dłuższej perspektywie czasu również na nasze zdrowie. Warto pamiętać, że bieganie w nieodpowiednich butach to nie tylko większe ryzyko bolesnych otarć czy odcisków, ale co znacznie ważniejsze, większe obciążenie dla stawów, ścięgien i mięśni. Jeśli biegasz w zwykłych butach sportowych, w krótkiej perspektywie czasu być może nie odczujesz żadnej różnicy. Jednak systematyczne przeciążenia odkładają się w czasie i z pewnością prędzej czy później poczujesz bolesne konsekwencje swojej wcześniejszej ignorancji. Warto pamiętać, że buty do biegania to obuwie zaprojektowane z myślą o tej specyficznej aktywności, a zatem zapewniające nam maksimum komfortu i bezpieczeństwa podczas jej uprawiania.

Podeszwa i cholewa – o czym musisz pamiętać?

Po pierwsze, szukaj butów możliwie lekkich, dzięki czemu nie będziesz w sposób nadmierny przeciążać swojego ciała. Oczywiście trzeba pamiętać, że buty trailowe w sposób naturalny są nieco cięższe od butów stworzonych z myślą o bieganiu po asfalcie i musisz wziąć na to poprawkę, jeśli szukasz butów do biegania w terenie, po nierównych i śliskich ścieżkach. Po drugie, jeśli biegasz po mieście, szukaj butów z dobrą amortyzacją. Jeśli wybrane buty wciąż wydają Ci się zbyt twarde, zawsze możesz dokupić do nich dodatkową wkładkę o właściwościach amortyzujących. Bieganie po twardych nawierzchniach ogólnie jest mocno obciążające dla stawów i jeśli tylko możesz, staraj się biegać po nawierzchniach naturalnych, a nie po asfalcie czy betonie. Po trzecie, szukaj butów z dobrą wentylacją, a jeśli planujesz biegać również w deszczu, z cholewą o hydrofobowej powierzchni.

Więcej wskazówek na temat tego jak dobrać buty do biegania znajdziesz w poradniku, z którego dowiesz się m.in. o supinacji i pronacji oraz innych czynnikach, które warto uwzględnić, sięgając po nowe obuwie do biegania dla siebie lub bliskiej Ci osoby.