termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Zdrowie

Jod nad morzem – jak na nas działa

Jod to pierwiastek, który ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety, w naszym kraju wiele osób narzeka na jego niedobór, co może skutkować między innymi problemami z tarczycą.

Warto więc zrobić wszystko, by niedobory jodu regularnie uzupełniać.
Jednym z najprzyjemniejszych sposobów, które nam na to pozwalają jest spędzanie czasu nad polskim morzem. Stężenie jodu na polskich plażach jest bowiem nawet stukrotnie wyższe niż w głębi lądu.

Dlaczego jod jest tak ważny dla naszego organizmu?

Jod to pierwiastek, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego z nas. Przede wszystkim ma on wpływ na to, jak pracuje nasza tarczyca, tylko przy jego obecności wytwarza ona bowiem hormony tyroksynę i trójjodotyroninę. To jednak nie wszystko. Jod jest również niezbędny w wieku dojrzewania, ponieważ odpowiada za prawidłowy wzrost organizmu. Ma również wpływ na to jak działa nasz układ odpornościowy oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, mięśniowego oraz regulują metabolizm. Największe zapotrzebowanie na jod mają dzieci oraz kobiety w ciąży, niemniej jednak kontakt z tym pierwiastkiem przyda się każdemu z nas.

Kiedy nad Bałtykiem występuje najwięcej jodu?

Rezerwując nocleg nad morzem warto wybierać te miesiące w roku, kiedy jodu w powietrzu znajduje się najwięcej. Co ważne, nie są to wcale miesiące wakacyjne, kiedy to często wybieramy się nad morze. O wiele więcej jodu w powietrzu znajduje się w jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Szczególnie dużemu stężeniu jodu sprzyja również pogoda – silny wiatr i sztorm sprawie, że jest go w powietrzu znacznie więcej. 

W jaki sposób przyswajać jod? 

Jeśli zależy nam na tym, by pobyt nad morzem pozwolił nam uzupełnić niedobory jodu powinniśmy wiedzieć w jaki sposób przyswajać go najskuteczniej. Nie wymaga to od nas szczególnego wysiłku – wystarczy spacer lub przebywanie na plaży. Pamiętajmy, że najwięcej jodu znajduje się około 150 metrów od linii wody. Wybierając się na spacer warto więc iść przez plażę w takiej właśnie odległości od brzegu morza.

Nie tylko spacery

Jeśli zależy nam na tym, by uzupełnić niedobory jodu w naszym organizmie warto zadbać nie tylko o regularne spacery po plaży, ale również odpowiednią dietę. Wykorzystaj więc to, że znajdujesz się nad morzem i sięgaj po lokalne produkty. Szczególnie warte polecenia są świeże ryby, których w nadmorskich miejscowościach jest pod dostatkiem. One również są źródłem tego cennego pierwiastka. Jednym z gatunków, po które szczególnie warto sięgać jest dorsz. Chude i smaczne mięso tej ryby może być spożywane przez każdego – również osoby na diecie.

Podsumowując, polskie morze ma nam wiele do zaoferowania. Jest doskonałym miejscem na spędzanie wolnego czasu. Nawet kilkudniowy pobyt w jednej z malowniczych, nadmorskich miejscowości może sprawić, że poczujemy się znacznie lepiej a niedobory jodu w naszym organizmie zostaną uzupełnione. Nie dziwi więc fakt, że krótkie wakacje nad Bałtykiem są często polecane nawet przez lekarzy.