Sport, Rekreacja, Zdrowie

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Zdrowie

Jak zapobiec nadwadze u dzieci?

Problemem współczesnego świata, jak i jedną z chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów, jest otyłość. Wraz z kolejnymi latami przybywa coraz więcej osób mających nadwagę a ponadto coraz częściej to schorzenie dotyka dzieci. Złe nawyki żywieniowe, mała aktywność fizyczna oraz dodatkowe czynniki genetyczne predysponujące do nieprawidłowego przybierania na wadze sprawiają, że nadwaga u dzieci stanowi poważny współczesny problem. Co gorsza, taki stan zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Jak wiadomo, zdrowie dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica, dlatego warto zadbać o szybkie i odpowiednie leczenie nadwagi u dziecka.

Leczenie nadwagi u dziecka

Przede wszystkim, na początku warto udać się wraz z dzieckiem na wizytę lekarską. Lekarz, jako specjalista obeznany w temacie otyłości, jej ewentualnych skutków oraz leczenia, będzie mógł ocenić stan pacjenta i przedstawić możliwe sposoby zlikwidowania problemu nadwagi bądź szybko zadziałać w przypadku pojawienia się groźnych powikłań wywołanych zbyt dużą wagą dziecka. Niemniej jednak, jedną z istotnych rzeczy, jaką może zrobić, to uświadomić rodzinę, jakimi sposobami zmniejszyć wagę i zminimalizować tym ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń.

Profilaktyka mająca na celu zmniejszenie wagi u dziecka z nadwagą obejmuje kilka aspektów. Po pierwsze, to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Warto, by każdy rodzic zadbał o prawidłowe, zbilansowane i pełne wartościowych rzeczy posiłki a zmniejszenie zjadania przez dziecka pustych kalorii jak np. słodycze, chipsy. Pomocną ręką w przypadku zmiany diety dziecka, może być porada dietetyka, który jako specjalista w zakresie żywienia, pomoże przygotować menu ze zbilansowanymi posiłkami oraz przekaże wiedzę co warto jeść a z czego zrezygnować. Drugim istotnym aspektem jest wprowadzenie częstszej aktywności fizycznej. W obecnej dobie komputerów i Internetu, trudno oderwać dzieci od siedzenia w domu. Warto jednak zadbać o codzienną dawkę spędzenia czasu na świeżym powietrzu, np. przez grę w piłkę czy jazdę rowerem. Innym dobrym pomysłem może być zapisanie dziecka do grup sportowych, dzięki którym oprócz dziennej porcji ruchu, będzie mogło poznać nowe osoby.

Problem dzisiejszych czasów

Podsumowując, nadwaga u dzieci jest problemem dzisiejszych czasów. Ich zdrowie jest zagrożone przez nieodpowiedni tryb życia. Warto więc wdrożyć odpowiednie działania, by w porę zapobiec groźnym skutkom otyłości. Odpowiedni styl życia, dieta, aktywność fizyczna i korzystanie z pomocy i wiedzy lekarzy czy dietetyków, powinno poprawić stan zdrowia dzieci i uchronić je przed niebezpiecznymi skutkami tej choroby cywilizacyjnej. Niemniej jednak, zmiana nawyków może nie być prosta dla każdego dziecka, a jak wiadomo, przykład idzie z góry. Warto więc, by zmiany w stylu życia dokonali również sami rodzice, dzięki któremu dziecko będzie miało wzór do naśladowania, wsparcie i pomoc w walce z odchudzaniem. Przy okazji to szansa na zaciśnięcie mocniejszych więzów rodzinnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *