Sport, Rekreacja, Zdrowie

Zdrowy tryb życia dla każdego!

termos
Porady

Jaki termos najlepiej sprawdzi się w górach?

Nie ma nic przyjemniejszego, jak ciepły, ulubiony napój z dala od domu, w mroźnych, jednak nadal pięknych okolicznościach przyrody. Dlatego też w góry, niezależnie od tego, czy wybieramy się na spacer, wyprawę na najwyższe szczyty, czy też po prostu na stok, warto mieć przy sobie termos. Jaki zatem wybrać, by był on dla nas jak najbardziej wygodny w noszeniu i komfortowy w używaniu? O tym w naszym wpisie na temat termosów.

Rodzaje wszystkich termosów 

Termos to podstawa w każdym plecaku podróżnika, jednak nie tylko. Sprawdza się doskonale w zimowe dni, gdy chcemy drogę do pracy umilić sobie gorącą kawą, czy też herbatą. Szczególnie jest to świetne rozwiązanie, gdy pracujemy jako kierowcy i nie mamy warunków do tego, by przyrządzić sobie ciepły napój. Jednak nie tylko napój może utrzymać w termosie temperaturę, ale także pożywne zupy. Tego typu potrawy, nie wymagają sztućców – zupy krem możemy pić jak napój i z pewnością rozgrzeją nas lepiej niż niejedna kawa. Plusem termosów jest również to, że utrzymują one zimną temperaturę w gorące dni. Możemy do nich np. włożyć kostki lodu, by potem podczas dnia móc nimi ochładzać wodę. Dobre, specjalistyczne termosy potrafią utrzymać temperaturę nawet przez 12 godzin. Te kuchenne (obiadowe) zaś, nie są tak skuteczne w utrzymaniu ciepła, czy też zimna, jednak na imprezy okolicznościowe będą w sam raz. To samo tyczy się standardowych termosów do użytku codziennego – pod koniec 8-godzinnej pracy, nasza herbata może być już chłodniejsza. 

Termos turystyczny – czym się charakteryzuje?

Termos turystyczny charakteryzuje się w dużej mierze swoją trwałością, a przy tym lekkością, by nie nasz bagaż podczas np. pieszej wędrówki nie był zbyt duży. Termos turystyczny musi utrzymać jak najdłużej temperaturę, by nawet w ekstremalnych warunkach była ona utrzymana. Zimą, na szlakach górskich temperatura wynosi nawet minus 20-30 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważny jest specjalistyczny ubiór, a także dobre ocieplanie organizmu od wewnątrz. Ta sama sytuacja może nas dotyczyć w lecie – choć w górach jest chłodniej, stale musimy dbać o nawodnienie i ochłodzenie, które może nam zapewnić dobrze dobrany do naszych potrzeb termos turystyczny.  

Jaki termos wybrać dla siebie?

Gdy staniem przed wyborem idealnego termosu powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad jego wielkością. Najbardziej popularny jest termos litrowy i półlitrowy. Ten pierwszy będzie optymalny na dłuższą pieszą wycieczkę w góry. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zamknięcia – najlepsze do tego celu są zawory bezpieczeństwa, którymi po naciśnięciu możemy usunąć nadmiar ciśnienia zgromadzony wewnątrz. Lepiej jest też wybrać termos z dwoma kubkami – zazwyczaj jeden stanowiący zakrętkę, drugi to plastikowa, dodatkowa filiżanka. Dobry termos to taki, który ma matową, antypoślizgową powłokę. To bardzo ważne, gdy podczas nalewania sobie napoju w ekstremalnych warunkach zimowych nie chcemy zdejmować rękawiczek z dłoni. Materiał, z którego powinien być wykonany, to wysokiej jakości stal nierdzewna.