termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

Profesjonalne wyposażenie siłowni crossfit
Sport

Profesjonalne wyposażenie siłowni crossfit – jaki sprzęt jest niezbędny?

O treningu crossfit słyszał chyba każdy, kto ceni sobie wszechstronne ćwiczenia, wpływające praktycznie na wszystkie aspekty sprawności fizycznej. Jest to bowiem nieco inna forma aktywności niż tradycyjny trening siłowy czy aerobowy, ale odznacza się niezwykłą efektywnością, co sprawia, że cieszy się ona olbrzymią popularnością. Czym dokładnie jest crossfit i jaki sprzęt można wykorzystać w jego trakcie?

Trening Crossfit – czym jest?

Crossfit to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy marzą zarówno o świetnej sylwetce, jak i doskonałej kondycji – w tym gibkości, wytrzymałości, zwinności, koordynacji, sile i mobilności. Przy czym warto zaznaczyć, że jest to niezwykle intensywny trening, którego założenia opierają się na treningu funkcjonalnym i wytrzymałościowym.

Crossfit został opracowany przez gimnastyka i trenera personalnego Grega Glassmana jeszcze w latach 90″ ubiegłego wieku. Swoją popularność zdobył jednak dopiero po 2000 roku, kiedy zaczęto go stosować jako program ćwiczeń dla policjantów w Kalifornii, a następnie amerykańskich żołnierzy i strażaków.

Zaletą crossfitu oprócz wszechstronnej aktywizacji fizycznej jest to, że treningi nie muszą trwać długo, indywidualne programy liczą najczęściej od 5 do 30 minut. Oczywiście należy doliczyć do tego po kilkanaście minut na rozgrzewkę przed i rozciąganie po ćwiczeniach. Zasadnicze pytanie dotyczy jednak tego, jakie profesjonalne wyposażenie siłowni sprawdza się w treningu crossfit, bo wcale nie jest to taka oczywista sprawa.

siłownia

Profesjonalne wyposażenie siłowni do treningu crossfit

W crossficie wykorzystanie znajduje przede wszystkim sprzęt do treningu funkcjonalnego, w który niestety nie każda siłownia czy klub fitness są zaopatrzone. Dlatego siłownia, która chce postawić na ten rodzaj aktywności, powinna zaopatrzyć się przede wszystkim w klatkę funkcjonalną ze stanowiskami do podciągania – w tym do realizacji treningów podwieszanych z wykorzystaniem taśm TRX i kółek gimnastycznych.

Oprócz tego w treningu crossfit zastosowanie znajduje profesjonalne wyposażenie siłowni typu: piłki lekarskie, hantle, kettlebellsy, gumy oporowe, maty do ćwiczeń, sztangi, młoty treningowe, skakanki, kamizelki obciążeniowe, skrzynie gimnastyczne czy liny treningowe. Nie można też zapomnieć o rollerach, pozwalających rozmasować mięśnie po zakończeniu treningu.

Jak ćwiczyć crossfit

Podstawą treningu crossfit są ćwiczenia funkcjonalne, które angażują różne partie ciała, dlatego wiele z nich jest nam doskonale znanych. Mogą to być przysiady, skakanie na skakance, podciągania, brzuszki, pompki, podnoszenie czy burpee. Do ćwiczeń crossfitu zalicza się także pływanie, przerzucanie opon, trening z linami czy rzucanie młotem. Jak widać, jest to dość szerokie spektrum aktywności fizycznej.

Ćwiczenia muszą być robione z dużą intensywnością. Do tego wykonując brzuszki czy przysiady, zaleca się stosowanie odpowiedniego obciążenia w postaci gum oporowych, kamizelki obciążeniowej, kettlebellsów albo piłki lekarskiej, co skutecznie zwiększy efektywność treningów. Pamiętajmy, że musi być ono dostosowane do naszych możliwości. Ćwiczenia wykonuje się seriami z krótkimi przerwami i kilkoma powtórzeniami wszystkich serii. Trening crossfit wymaga regularności i powinno się go uprawiać przynajmniej 3 razy w tygodniu.