termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

myśliwy
Poradnik

Myśliwy też może być jak predator

Każdy fan militariów czy myśliwy prędzej czy później zetknie się z lunetą. Są one niezwykle przydatne na otwartych przestrzeniach gdzie cel może znajdować się w dużej odległości lub szubko zaczyna się oddalać. Co jeśli ma się do czynienia z trudnymi warunkami? Tutaj z pomocą przychodzi termowizja.

Czym jest termowizja?

Jest ona nowinką techniczną umożliwiającą użytkownikowi widzenie w nocy oraz w ciemnym pomieszczeniu. Wojsko używa jej nie tylko w otwartej przestrzeni ale również w budynkach identyfikując w ten sposób źródła ciepła. Technologia ta ułatwia działanie nie tylko podczas dnia ale również i w nocy. Jako ciekawostkę warto tutaj dodać, że technologia ta z powodzeniem jest wykorzystywana w urządzeniach optycznych myśliwców czy śmigłowców. Często sprawdza się lepiej niż noktowizja, która ma bardzo ograniczony zasięg. Przewagą termowizji jest tutaj również to, że obiekt który emituje ciepło, poruszając się zostawia za sobą ślad cieplny na powierzchniach, z którymi miał kontakt. Ponadto w taki sposób można również zidentyfikować źródło wydobywającego się ciepła co jest niezwykle przydatne w gęstych zaroślach. Pozwala ona widzieć świat powyżej częstotliwości mikrofal jednak poniżej częstotliwości światła widzialnego. Między przedziałem tych fal, po środku istnieje spektrum zwane podczerwienią odpowiedzialne za termikę, nie widzialne gołym okiem. Dopiero kamera wyposażona w funkcje termowizji wzbogaca ludzkie oko o taką możliwość. Od strony technicznej, w matrycy znajdują się termometry, które rejestrują fotony czyli najprościej mówiąc cząstki światła. Te docierając do matrycy podgrzewają dany punkt, którym właśnie jest to co widzimy na kolor oznaczający ciepło. 

Jaki sprzęt do termowizji wybrać?

Dawniej aby posiadać termowizje używano topornie wyglądających kamer. Dzisiaj w erze minimalizowania urządzeń do poręcznej i lekkiej postaci możemy mówić o przyrządach optycznych będących niczym multitool tak jak w przypadku lunet wyposażonych w tą technologię. Kierując się wyborem z pewnością nie jeden myśliwy zwróci uwagę na cenę. Istnieje tutaj duża rozpiętość co oznacza, że każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Urządzenia tego typu wyposażone są w wiele funkcjonalności takich jak wybór krzyży celowniczych, kalkulatory balistyczne, podświetlenie źródeł ciepła w kilku kolorach w zależności od jego intensywności. Urządzenia te są wzbogacane o możliwość nagrywania na bieżąco tego co się dzieje przed lunetą a nawet streamingu po przez WIFI czy bluetooth. Całość można nagrać na kartę pamięci a nagrania dzięki kartom pamięci i pojemnym akumulatorom mogą trwać wiele godzin. Niezwykle przydatne funkcjonalności to elektroniczny kompas, który pomaga orientować się w terenie czy barometr dzięki któremu można przewidzieć zmiany pogody. 

Podsumowując urządzenia termowizyjne posiadają szeroką funkcjonalność i nadają się do użytkowania w każdych warunkach. Nie ma znaczenia, czy będzie mgła, deszcz, jaka będzie pora dnia. Lunety tego typu dają możliwość widzenia w każdych warunkach czyniąc z nich prawdziwych predatorów.