termabialka.pl

Zdrowy tryb życia dla każdego!

joga
Sport

Joga czy aerial joga?

Dla co poniektórych joga to nie tylko ćwiczenia, a styl życia. W ciągu ostatnich 20 lat joga ewoluowała i odnośni coraz większe sukcesy nie tylko jako program treningowy ale jako cała filozofia. Według niektórych szacunków jogę uprawia 2 miliardy ludzi na całym świecie. 

Ci, który kochają jogę podkreślają, że niesie ze sobą nie tylko piękne ciało ale również zdrowie, a po wprowadzeniu jogi do swojego codziennego harmonogramu zauważyli:

 • człowiek zrobił się mniej podatny na stres
 • lepiej śpimy
 • mamy więcej siły i bardziej elastyczne ciało
 • poprawiła się postawa ciała
 • i wreszcie spokój duchowy

Mogłoby się wydawać jednak, że joga nie jest dla wszystkich, ponieważ części kojarzy się z dziwnie wykrzywionym ciałem w otoczeniu przyrody. Może to nie sport dla wszystkich, bo  wiadomo, że nie każdy może wykonać wszystkie pozycje, jednak jogę możemy jak najbardziej dostosować pod siebie. Pod swoją kondycję, dodatkowe kilogramy czy małą elastyczność mięśni. 

Jednym ze sposobów na jogę jest aerial joga. Co to takiego?

Aerial joga nie dosyć nowym odkryciem, bo wywodzi się z początku XXI wieku i jest ona połączeniem pozycji jogi z pilatesem, tańcem i hamakiem. Zapewnia wsparcie osobom początkującym w każdej pozie, a to wszystko po to, aby wyćwiczyć prawidłowe ustawienie ciała w miarę wzrostu siły. Ćwiczenia na hamaku umożliwiają wykonywanie tych pozycji jogi, które są trudne do wykonania na ziemi przez grawitację. Może i trudno jest Ci wyobrazić, że wisisz do góry nogami kilka centymetrów nad ziemią, trzeba jednak przyznać, że aerial joga jest bardzo podobno do ćwiczeń jogi wykonywanych na macie. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z jogą, ale nie miałeś z nią nigdy do czynienia to właśnie aerial joga jest dla Ciebie. 

Zalety aerial jogi:

 • uwalnianie nacisku na kręgosłup- praca siedząca lub stojąca sprawia, że Twoje kręgi są do siebie przyciągane. Wiszenie nogami do góry sprawia, że kręgosłup zostaje pozbawiony nacisku i czujemy relaks oraz wydłużenie kręgosłupa.
 • Lepsze trawienie- podobnie jak inne ćwiczenia aerial joga poprawia stan naszego układu pokarmowego. Jest przydatna przy problemach z zaparciami poprzez rozciąganie i ruchy. 
 • Ćwiczenia na całe ciało
 • Poprawa równowagi- to, że ćwiczysz wbrew grawitacji sprawia, że ćwiczysz równowagę i stabilność, a poprawa jest widoczna w codziennym życiu.
 • Doskonały nastrój- każda aktywność, którą wykonujemy uwalnia do naszego organizmu hormony szczęścia natomiast niektórzy eksperci uważają ponadto, że leżenie do góry nogami sprawiają, że do mózgu dostaje się jeszcze więcej seretoniny, przez co jesteśmy jeszcze bardziej zrelaksowani i radośni. 
 • Łagodzi stres- oczyszcza umysł i pozbywa się stresu, który nagromadził się w ciągu dnia. 

Jeśli chcesz koniecznie uprawiać jogę, ale uważasz, że nie dasz rady ze względu na wagę czy słabe rozciąganie to z całą pewnością powinieneś spróbować aerial jogi.